Orbán Viktor szerint jövőre a magyar gazdaságnak nagyszerű éve lesz ezt az ígéretet főként Donald Trump megválasztásához kötötte a miniszterelnök. Csillag István korábbi gazdasági miniszter az ATV Start című műsorában azt mondta, számos tény ellentmond Orbán optimista várakozásainak. Csillag először emlékeztette Trump két számunkra negatív következményekkel járó ígéretére:
- A NATO terheit nem akarja egyedül viselni az USA: Trump az első elnöksége idején arra tett kísérletet, hogy az adott GDP 2 százalékát kell elérnie a honvédelmi célú költekezésnek minden NATO országban. Most ezt 4 vagy 5 százalékra emelné, kérdés, Magyarország számára mi lenne a határidő. Ez az emelés a magyar nyugdíjkassza félévnyi összege.
- Kína mellett az Európai Unióból érkező termékekre is vámokat vetnek ki, melyek megdrágítják az árukat, eladhatatlanná válnak európai áruk. Nekünk az Európai Unió piaca a legfontosabb piacunk, az Európai Uniónak viszont Kína fontos piaca. Ha ez a két piac nehézségekkel kerül szembe, az számunkra nem sok jót ígér.
Arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor mindezek ismeretében is Trump győzelmére alapozta és alapozza a jövő sikereit, Csillag István azt mondta, ennek két oka van: „Orbán Viktor tíz éve azon dolgozik, hogy fellazítsa az Európai Unió szerkezetét. Tehát ha Trump ellensége az Európai Uniónak, akkor nekem a barátom”. A második megfontolás egy régi magyar közmondással érzékeltethető: „kivéve a gyevi bírót”. „Ha mindenkinek fel kell emelnie a honvédelmi költségvetését 2-ről 4 vagy 5 százalékra, de mi kapunk valamennyi haladékot, azt be lehet jelenteni egy szelfizés keretében”, azaz politikai sikerként lehet kommunikálni, vélekedett Csillag István.
A kormány lakbértámogatást ígér a fiataloknak, munkáshitelt vezet be, tőketámogatást adna a KKV szektornak, lakásfelújítási és lakásépítési programot indít. A kérdés, hogy mindebből kirajzolódik-e 2025-ben egy felívelő gazdaság képe?
Csillag szerint egy szerény GDP emelkedés nem zárható ki, hiszen az elmúlt két évben nem volt gazdasági növekedés.
A különféle ígéretekkel kapcsolatban viszont lát „egy pici nehézséget, mert a költségvetés és az államadósság állapota viszonylag korlátozottan enged meg olyan nagyarányú költekezést, amiből robbanásszerű változást érzékelnének a mindennapjaikban a fogyasztók és a háztartások.”
A forint értékével kapcsolatban – hétfő délelőtt ismét a 415-ös szint fölé erősödött az euró – Csillag nem akart jóslásba bocsátkozni, de annyit megjegyzett: a spekulánsok mindig a gyenge országok valutáival szoktak „játszani”, és Magyarország e tekintetben hihetetlenül gyenge állapotban van, és Trumppal együtt is nagyjából ilyen állapotban lesz, vélekedett a korábbi gazdasági miniszter.