Hirdetés
Itthon

Karácsony: „Ez konkrétan hazaárulás”- A stúdióban szállt bele a kormányba a főpolgármester

Szlazsánszky Ferenc

Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a 2025-ös költségvetést. A főpolgármesteri előterjesztését a egyedül a Fidesz frakció szavazta le. Az állam által kirótt 89 milliárd forint szolidaritási adóból csak 39 milliárdot fizetnek be, mert különben tönkremenne a város. A mini-Dubai beruházás pedig a főpolgármester szerint konkrétan hazaárulás.

Karácsony Gergely
Hirdetés

Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a 2025-ös költségvetést. A főpolgármesteri előterjesztését a Karácsony Gergelyt támogató ellenzéki frakciók, Vitézy Dávid fővárosi frakciója és a Tisza Párt is támogatta, egyedül a Fidesz frakció szavazta le.

Az önrendelkezés költségvetése

Sokan arra számítottak, hogy első nekifutásra nem sikerül elfogadni a költségvetést. Ezzel kapcsolatban Karácsony Gergely az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta: a Főváros perben áll a magyar kormánnyal, és ezt a pert jogerősen megnyerte tavasszal. Éppen ezért Budapestnek nincs oka várni, „leginkább nincs okunk elfogadni az országos költségvetésben valószínűleg a pénteki végszavazáson Budapestre kirótt befizetési kötelezettséget. Nekünk úgy kell terveznünk, hogy a bíróságon meg tudjuk őrizni a város pénzügyi autonómiáját, és tulajdonképpen ez volt a nagypolitikai kérdés a költségvetés kapcsán. az igazi kérdés az az volt, hogy hogyan futunk neki, mi az az alaphelyzet, ami alapján költségvetést csinálunk.” Karácsony úgy érvelt, hogy ez a város önrendelkezésének a költségvetése, mert a bíróság döntésének megfelelően csak olyan mértékben tervezték be „azt az állami sarcot, amit szolidaritási hozzájárulásnak neveznek”, amilyen mértékben ez a bírósági döntésből ered.

Karácsony hozzátette: főpolgármesterként az a dolga, hogy a város egészének az érdekeit képviselje, és „főleg ebben a helyzetben, amikor perben vagyunk a magyar állammal, nagyon fontos, hogy legyen elfogadott költségvetésünk”.

A főpolgármester azt mondta, az Fidesz frakció a kormány szándékai szerint politizál, ha rajtuk múlna, „feltartott kézzel mennénk a vágóhídra”, ám szerencsére a Tisza ezt nem osztotta, és támogatta a költségvetést.

Helyettesek

Ara a kérdésre, hogy a költségvetés kompromisszumos elfogadása után lehet-e előrelépés a főpolgármester-helyettesek ügyében, Karácsony azt mondta: szerinte nem. „De sajnálom, hogy így van, és nyilván jobb lenne nekem is, a városnak és a városvezetésnek is, hogyha egy csapat állna a város élén. Így is próbálok csapatban dolgozni, de az ideális munka úgy zajlik, hogy van egy főpolgármester és vannak helyettesei. Én most ezt nem látom reálisnak rövid távon”, jelentette ki Karácsony, hozzátéve, hogy a kérdés megoldatlansága nincs Budapest első tíz problémája között, mert valójában a város működik.

Szolidaritási adó

Budapest az állam által kirótt 89 milliárd forint szolidaritási adóból 39 milliárdot hajlandó befizetni. Hogy miért éppen ennyit, arra Karácsony azt mondta. „Nagyon egyszerű. Olyan költségvetést csináltunk, amiben a Fővárosi Önkormányzat nem kap egy fillért sem az államtól arra, hogy ellássa a feladatait, és a Fővárosi Önkormányzat sem fizet az államnak. Természetesen munkáltatóként rengeteg adót és áfát fizetünk, most nem erről beszélek, hanem az önkormányzati finanszírozás újraelosztási rendszeréről: a nagyobb iparűzési adóval rendelkező önkormányzatok a saját bevételeikből visszaadnak a központi költségvetésbe. Mi azért mentünk perre a kormánnyal szemben, és azért nyertünk, mert a főváros esetében az állami támogatás kisebb, mint amit nekünk vissza kéne fizetnünk a központi költségvetésbe. Tehát mi nettó befizetői vagyunk az államháztartásnak, ami ellentétes azzal az alaptörvényben is védett elvvel, hogy egy önkormányzat a saját pénzügyi erőforrásaival szabadon gazdálkodik. Tehát a pénzügyi autonómiánkkal ellentétes, ha csak egy forinttal is többet fizetünk, mint amennyit kapunk, mert ebben az esetben gyakorlatilag elveszítjük a saját bevételeinket, márpedig itt egy nemzetközi szerződésekben és a magyar alaptörvényben is védett alkotmányos jogról van szó”, magyarázta a műsorban a főpolgármester.

Alkotmányellenes sarc

A költségvetésre visszautalva Karácsony megerősítette: „igazából az a kérdés, hogyha van egy alkotmányellenes sarc, ami az Alkotmánybíróság indoklása szerint is az, és ami tönkreteszi a várost, akkor ezt be kell-e fizetni vagy sem. És végül is ebben az ügyben a Fidesz frakción kívül mindenki velünk értett egyet.”

A főpolgármester elmondta, bízik abban, hogy a bíróság a Fővárosnak fog igazat adni a szolidaritási adóügyében, és ezért nincs B tervük. Mert ha befizetnék a most visszatartott 50 milliárd forintot az államnak, nem lenne pénz Budapesten közvilágításra, köztisztaságra, hajléktalanellátásra, színházakra és közétkeztetése. „Tehát ez mind nincs, ha ezt a pénzt mi befizetjük. Ezt az utat nem járjuk, mert járhatatlan. Maradunk azon az állásponton, hogy a magyar jogállamiság megmaradt pilléreibe próbálunk kapaszkodni”, tette hozzá a főpolgármester.

Mini-Dubai

A Rákosrendezőre tervezett „mini-Dubai” beruházással kapcsolatban Karácsony nem tárgyalt a kormánnyal. „Amit hallani lehet az ott tervezett beruházásról, az a város és egyébként az ország elárulása. Szerintem ez konkrétan hazaárulás. Tehát a szó fizikai értelmében Magyarország legértékesebb fejlesztési területét, egy szuverenitását védő kormány átad egy másik államnak. Ez szerintem egészen szürreális, ez be fog vonulni a történelemkönyvembe”.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek