Itthon

Elfogadták: Egy durva Facebook-komment után a rendőrök kopogtatnak

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

A jövőben szabadságvesztéssel is büntethető, aki nyilvános kommentben egy másik ember halálát, kínzását kívánja.

facebook
Hirdetés

A jövőben szabadságvesztéssel is büntethető, aki nyilvános kommentben egy másik ember halálát, kínzását kívánja.

Megszületett a döntés, a januártól akár egyéves szabadságvesztéssel is büntethető, aki nyilvánosan hozzászólásban egy másik ember halálát, kivégzését, kínzását kívánja.

A témában Ormós Zoltán volt az ATV Start vendége. Az internetjogász szerint a halál és a kínzás az „átlagos” becsületsértő tartalmakhoz képest nagyobb súlyú kifejezés. Az ilyen bejegyzések gyakorisága megnövekedett, sok közösségi médiafelhasználó pedig nem is magát a posztot olvassa végig, mert érdekesebb számára a többiek véleménye.

Természetesen távoli fenyegetéseket is meg lehet fogalmazni, ami szó szerint nem jelent semmi rosszat. Például: „tudom, melyik óvodába jár a gyereked”, miközben ez egy kifejezetten súlyos fenyegetés is lehet. Amennyiben egy ilyen megnyilvánulásból „ügy lesz”, a jogalkalmazónak kell mérlegelnie. Ormós Zoltán azt mondta, a jelenlegi törvényjavaslati szövegben alapján szerinte ezt nem lehet fenyegetésnek minősíteni.

komment

Arra a felvetésre, hogy összefüggést lehet kimutatni a fenyegető verbális tartalmak és a tényleges erőszak között, az internetjogász elmondta: A törvényjavaslat indoklásban is volt erről szó, hiszen például a Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylet bizonyította, hogy a fizikai erőszak már nem csak a filmekben, vagy a tengerentúlon van jelen. Ormós szerint az ilyen esetek is hatottak a jogalkotóra.

Az új jogszabály egyértelműen a nyilvános üzenetek, hozzászólások szerzőire vonatkozik, illetve arra az internetes platformra, ahol a jogsértő tartalom megjelenik.

Ha például egy tévétársaságnak van egy közösségi oldala, akkor a társaság felé az az ajánlás, hogy ha teheti, moderálással szűrje ki a jogsértő hozzászólásokat.

A platform üzemeltetője a kommentelő beazonosíthatóságáért felelős, de a főszabály az, hogy a tartalomért a szerzője felel elsősorban, mondta a műsorban az internetjogász.

Amennyiben jogsértőnek tűnő hozzászólást látunk, bejelentést tehetünk a platformon, vagy egyből a rendőrséghez is fordulhatunk, ám egyik sem kötelező. 

Ormós Zoltán ezzel kapcsolatban elmondta: Angliában, ahol a kommenteléssel kapcsolatos bűncselekményeknek már van egy története, azt tapasztalják, hogy sok esetben egy utcai rablás, vagy egy bolti lopás eseténél is hatékonyabb intézkedés történik: valaki jelent egy jogsértő Facebook-kommentet, és a rendőrök hamarosan kopogtatnak az elkövető ajtaján.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek