Itthon

Varga Mihály az MNB-elnöki céljairól – nem a sajtóban üzen majd Orbán Viktornak

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

“Elkötelezett vagyok a 3 százalékos inflációs cél mellett” - hangoztatta Varga Mihály a parlamenti bizottsági meghallgatásán. A pénzügyminiszter, aki jövőre Matolcsy György utóda lesz a jegybank élén azt mondta: a rend híve, és biztosan nem a sajtón keresztül üzenget majd, ha esetleg a kormánnyal vitája lesz.

Hirdetés

Banai Péter Benő, a PM államháztartásért felelős államtitkára, Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója és Sipos-Tompa Levente, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója lesznek Varga Mihály munkatársai a jegybankban – hangzott el Varga Mihály mai MNB-elnökjelölti meghallgatásán a parlament gazdasági bizottságában, miután 2025 márciusától a jelenlegi pénzügyminiszter lesz Matolcsy György utóda a jegybankelnöki székben. 

Varga Mihály meghallgatásával egyidőben vált hivatalossá: a tárcája, a Pénzügyminisztérium beolvad januártól az NGM-be. 

Arról, hogy Orbán Viktor november végén jelölte jegybankelnöknek Varga Mihályt, és hogy milyen előzmények voltak, itt írtunk

A rend híve

Varga Mihály a bizottság előtt  elsődleges célnak jegybankelnökként az árstabilitás fenntartását jelölte meg, a pénzügyi szolgáltatások iránti közbizalmat fontosnak nevezve.

“Elkötelezett vagyok a 3 százalékos inflációs cél mellett” – jelentette ki a pénzügyminiszter, úgy fogalmazva: köztudomású, hogy az infláció “a szegények adója”.

A jelenleg pénzügyminiszter politikus kijelentette: a gazdaság stabil, noha a régiós szinthez képest a GDP-hez viszonyított 73,4 százalékos államadósságot viszonylag magas.

Az MNB függetlensége kapcsán hangsúlyozta: a monetáris politika kialakítása jegybanki feladat, az MNB minden tőle telhetőt megtesz az árstabilitás érdekében. A legjobb gyakorlatok mentén együttműködik a kormánnyal – mondta Varga Mihály.

Árstabilitás? “Rövid leszek”

Az árstabilitás és árfolyampolitika kapcsán úgy fogalmazott: “rövid leszek”, az árstabilitás szempontjából kiemelten fontos a piacok és a forint árfolyamának stabilitása. Ez a véleményem nem most fogalmazódott meg először, stabil árfolyamra van szükség a gazdaság növekedéséhez – hangoztatta.

A jegybank mérsékelni fogja a klasszikus működési feladatain kívüli tevékenységeit – jelezte előre, majd kiemelte a gazdálkodási fegyelem fontosságát. A jegybank működése átlátható lesz – ígérte.

Vezetésem alatt a Magyar Nemzeti Bank a jogszabályban meghatározott, klasszikus jegybanki mandátum végrehajtását tekinti kizárólagos feladatának – mondta Varga Mihály.

A monetáris politika kapcsán leszögezte: a rend híve voltam mindig. A cél a rend és hogy rendezett, biztonságos működése legyen az MNB-nek.

Képviselői kérdések

Varga Mihály kapott kérdést az euróvevezetéséről, Tordai Bence az árfolyamstabilitásról kérdezte, Mellár Tamás a kamatszintről, Csárdi Antal a “Matolcsy-vagyonkimentésről”, valamint az MNB-alapítványokról, és hogy lesz-e transzparencia az MNB-ben. Matolcsy ingatlanügyeivel mit kíván kezdeni? – kérdezte az ellenzéki képviselő. Z. Kárpát Dániel is a forint-euró árfolyamról kérdezte, “mi lenne a normális, mennyire tartja extrémnek” a jelenlegi 400 forint felettit, azt, hogy 408 forint egy euró? – kérdezte.

Árfolyamcélja még nincs – az euró bevezetéséről pedig ezt mondta 

A MNB alapítványokról, a jegybanki ingatlanokról azt mondta: ezek még értékelést igényelnek, pontos információkkal később tud adni.

A MNB alapítványokról, a jegybanki ingatlanokról azt mondta: ezek még értékelést igényelnek, pontos információkkal később tud adni.

Az euró bevezetéséről azt mondta: Magyarország vállalta az EU-csatlakozással az euró bevezetését, de az a mi szabadságunkban áll, mikor kerül erre sor. Csak akkor, ha a magyar gazdaság helyzete ennek megfelel. A magyar gazdaságpolitikának törekednie kell, hogy az ehhez szükséges feltételrendszert teljesítse,  a másik oldalról a gazdaságpolitika szabadságát is biztosítani kell – mondta a miniszter. Azt Varga Mihály hangsúlyozta: az euró bevezetése csak közös döntés lehet, amit a jegybanknak és a kormánynak közösen kell meghozni. 

Azt Varga Mihály a meghallgatásán nem zárta ki, hogy ha MNB-elnök lesz, lehetnek majd vitái a kormánnyal, de mint fogalmazott, ezt nem a nyilvánosság előtt fogja szóvá tenni, hanem zárt ajtók mögött. “Nem a sajtón keresztül szeretnék üzengetni” – tette hozzá. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek