Pénteken fogadja el az Országgyűlés a 2025-ös költségvetést. A számok megalapozottságával, illetve a lehetséges kockázatokkal kapcsolatban Németh Dávid, a K&H vezető elemzője beszélt az ATV Start című műsorában.
Németh szerint a növekedési oldalon látszik kockázat. „Én 2% körüli növekedéssel számolok a jövő évre, miközben a kormányzat 3,4%-kal kalkulál”, kezdte a műsorban az elemző, majd a részleteke térve kifejtette: A nagy kérdés, hogy milyen lesz a növekedés szerkezete, hiszen megtapasztaltuk 2022-ben és előtte is, hogy amikor visszaesik a belső fogyasztás, akkor hirtelen óriási költségvetési lyukak alakulnak ki, hiszen az adóbevétel nagyon jelentős része a fogyasztáshoz kapcsolható. „Ebben látok nagyobb kockázatot, hogy ez a fogyasztási robbanás nem fog bekövetkezni”. Mégpedig azért nem, mert 2024 harmadik negyedévében a fogyasztások 4%-kal bővültek az előző év azonos időszakához képest, a jövőre előre jelzett 3% körüli reálbér-növekedésből pedig nem nagyon jön ki a mostaninál gyorsabb növekedési tempó.
A kormány persze számos módon próbálja támogatni a fogyasztást, a pénzköltést. Ennek egyik módja, hogy adóelengedéssel motiválná a nyugdíj megtakarítással rendelkezőket a megtakarításaik feltörésére és pénzük áthelyezését ingatlanvásárlásba vagy felújításra.
Németh Dávid szerint ezzel „az a probléma, hogy az alacsonyabb jövedelmi kategóriákban – itt a társadalom 60-70%-ról beszélünk – az infláció hatalmas sokkot jelentett az elmúlt időszakban, tehát nem valószínű, hogy ők most hirtelen szaladnának a nem létező megtakarításaikat föltörni.”
Az elemző szerint, ha mégis sok új pénz ömlik a lakáspiacra, „annak az a veszélye, hogy nagyon megdrágítja majd a felújítási munkákat. Láttunk már olyan időszakot 2016 és 2021 között, amikor Magyarországon messze a leggyorsabb ütemben nőttek az építési költségek, az alapanyagárak”.
Arra a felvetésre, hogy megéri-e a nyugdíjcélú megtakarítást ingatlanba fektetni befektetési céllal, Németh Dávid elmondta: „Nem tudjuk, jobban járnak-e, ha áthelyezik a pénzüket egy megtakarítási alapból egy ingatlanba: Ez csak 10-20-30 év derül ki, összehasonlítva a hozamokat és az ingatlanpiaci áremelkedést”.
Az elemző hozzátette: a kormány által forszírozott átrendezés a portfólióban „hozhat valamekkora felújítást a lakásokban, amire egyébként nagyon nagy szükség van. A probléma inkább ott gyökerezik, hogy nem alakult ki stabil politika a lakásfelújítás és a lakásépítés finanszírozására”, tette hozzá a műsorban Németh Dávid.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)