A Vasárnapi újságban Szijjártó Péter a műsorvezető kérdésére – miszerint a magyar miniszterelnök karácsonyi tűzszünetre és fogolycserére tett javaslatot, az oroszelnökkel beszélt is, és Moszkva ezt elfogadta, de az ukrán elnök nem fogadta el – emlékeztetett, hogy több mint ezer napja tart a háború, és Magyarország azóta azt az álláspontot képviseli – ami azóta bebizonyosodott, “a mi igazunkat bizonyította az idő” -, hogy ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, “ott csak halottak vannak, csak szenvedés, csak még több pusztítás van”.
Az sem nyitotta fel mindenkinek a szemét, hogy milliós nagyságrendben haltak meg emberek, a fegyverszállítások az erőviszonyokat, a realitást nem változtatták meg. “Oroszország halad előre, az orosz hadsereg folyamatosan újabb és újabb területeket foglal el” – mutatott rá a miniszter.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a megoldás tehát csak a tárgyalóasztalnál van, „tárgyalni kell. A béketárgyaláshoz azonban fegyverszünetre van szükség, ezt már több mint ezer napja mondjuk” – jelentette ki Szijjártó Péter.
A karácsony közeledtére tekintettel Orbán Viktor miniszterelnök tűzszünetre és tömeges fogolycserét magába foglaló “nagy humanitárius lépésre“ tett javaslatot, hogy emberek százai, vagy akár ezrei az otthonukban, a családjukkal tölthessék a karácsonyt, és legalább a tűzszünet napjain ne haljon meg senki – idézte fel.
Orbán Viktor is beszélt erről a péntek reggeli rádióinterjújában. A miniszterelnök a karácsonyi tűzszünetre és a nagyszabású fogolycserére tett magyar ajánlat moszkvai, illetve kijevi fogadtatásáról azt mondta: “az egyik fél elfogadta, a másik fél láthatóan elutasítja”.
Erről itt irtunk, és arról is beszámoltunk: a Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az ATV kérdésére elmondta: nincs tervbe véve Orbán-Zelenszkij találkozó.
Telefonos beszélgetést kértek Orbán Viktor számára Zelenszkijjel …
Szijjártó Péter a Vasárnapi Újságban megerősítette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a hét közepén több mint egyórás telefonos megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyinnal, Oroszország elnökével. Ő Magyarország külgazdasági és külügyminisztereként tájékoztatta az ukrán kollégákat, a külügyminisztert és az ukrán elnöki hivatal vezetőjét – mondta el a miniszter, és a Vasárnapi Újságban azt is elárulta:
“kérve azt, hogy a magyar miniszterelnök számára tegyenek lehetővé egy telefonos megbeszélést Ukrajna elnökével, aki azonban „a diplomáciában elég példátlan gesztussal”, „kicsit megerőltetetten, kulturáltan ezt visszautasította”.
Arra, hogy ennek lesz-e folytatása magyar részről, Szijjártó Péter azt mondta: „a magyar békemisszió az elmúlt fél évben mindent megpróbált”. Sőt, sokkal többet próbált meg, mint ami elvárható lenne, vagy lett volna egy olyan méretű és olyan kapacitásokkal rendelkező, olyan helyzetben lévő országtól, mint Magyarország.
“Az elmúlt ezer napban rajtunk kívül nagyon kevesen tettek többet a békés rendezésért, mint mi magunk” – jelentette ki a miniszter.
„Született egy kínai-brazil béketerv az elmúlt időszakban, a törökök az egyetlen sikeres közvetítést hajtották végre az elmúlt ezer napban a Fekete-tengeri gabonamegállapodással.
Mi pedig az elmúlt fél esztendőben az európai uniós elnökség során mindent megpróbáltunk annak érdekében, hogy ezt az elnökséget jó cél érdekében, fegyverszünet, béketárgyalások megindítása érdekében használjuk fel” – mutatott rá.
“Egy olyan ajánlat van az asztalon, amelyhez fogható az elmúlt ezer napban még nem volt”, az sajnos már nem Magyarországon múlik, hogy ezt az ajánlatot mindkét fél megfontolja, illetve elfogadja-e. „Az egyik fél ezt megfontolta, elfogadásra alkalmasnak találja, a másik fél azonban visszautasító álláspontra helyezkedett” – mondta Szijjártó Péter.