Az állatmenhenhelyen található áldatlan állapotokról a HVG számolt be elsőként. Saját ürülékében kínlódó kutya, halott patkányokkal körbevett bokszok – felvételeket egy korábbi dolgozó készítette a Gyömrői Kutyamentsvár menhelyen. Horváth Tündének elege lett a szemétben talált halott kölyökkutyákból, a zsúfolt kennelekből, ahol az állatok étlen-szomjan tengődtek. Tünde számára, aki azt kérte, arcát ne mutassa a stábunk, az egyik legmegrázóbb eset egy beteg kutya volt, amit a vezetőség nem akart orvoshoz vinni.
„A kutyát már kukacok ették, legyek köpködték be, az állat csontsovány volt, haldoklott, ki volt száradva, ekkor újra kértem a vezetőséget, hogy legalább szerencsétlen állatot vigyék el orvoshoz vagy legalább én hadd vigyem el, kifizetem a költségét. De erre soha a 13 hónap ott tartózkodás alatt nem volt lehetőség, hogy az állatokat elvigyük orvoshoz, mert nem engedték, és ennek a kutyusnak azt lett a sorsa, hogy kettő nap múlva egy teherautóban megtaláltam a tetemét egy zsákba csomagolva”
– fogalmazott Horváth Tünde egykori önkéntes. A nő tavaly ősszel a bizonyítékokkal az Igazságügyi Minisztériumhoz, az ügyészséghez és az állatvédelmi kormánybiztoshoz fordult, de mindenhonnan csak ígéreteket kapott, novemberben pedig a NÉBIH végül megállapította, hogy az állatok többségének se chipje, se veszettség elleni kötelező oltása sincs. A menhelyet 200.000 forintra büntették.
Herczig József, 30 éve a menhely vezetője és a környék gyepmestere. Azt mutatja stábunknak, hogy a kutyusok jó bőrben vannak, állatorvoshoz járnak velük, és rendszeresen esznek. A férfi szerint a szóban forgó felvételek akkor készültek, amikor az állatok csontsoványan megérkeztek a menhelyre. Lejáratás folyik ellene, mert korábbi ígéretét, miszerint a menhelyet az önkénteseknek adja, nem tartotta be.
„Most, hogy voltak ezek a lejárató riportok, így úgy döntöttünk, hogy az összes társszervezettel, állatmentőkkel, állatmenhelyekkel felvettük a kapcsolatot, és harminc munkanapon belül mindenhova elviszik a kutyainkat, cicaiinkat és megszűnik a Kutyamentsvár állatotton végleg” – mondta Híradónknak a férfi. A hatósági állatorvosok stábunk előtt jártak a helyszínen: Mindent rendben találtak, csupán 4 kutya volt kisebb kennelben.
„Nincs állatkínzás, le van írva, hogy ilyet nem tapasztaltak” – tette hozzá Herczig. Rendőrségi bűntetőeljárás azonban indult a menhely ellen – ezt erősítette meg Ovádi Péter, állatvédelemért felelős kormánybiztos, aki azt ígérte a kormány felülvizsgálja a jogszabályt.
„Ez lózung puffogtatás, ugyanis itt nem törvény módosításra van szükség, hanem arra, hogy a törvényeket betartsák. Az állam nem látja el az állatvédelemben szükséges feladatait, ez teljesen ellenőrizetlenül a civilekre testálja, ők viszik a hátunkon a magyar állatvédelmet, nincsen gyakorlatilag átlátható ellenőrzés a menhelyek, illetve konkrétan a gyepmesteri telepekkel szemben”
– ezt már Szabó Rebeka, a Párbeszéd-Zöldek országgyűlési képviselője mondta Híradónknak. A Párbeszédes politikus az ügy kapcsán feljelentést tesz, illetve kérésekkel fordul az agrárminiszter, az igazságügyi miniszter és a belügyminiszter felé, ugyanis korábbi kormenyhatározatok már kimondták az állatjólét javítását.