“Erős hetünk volt”, a ‘25-ös évünk is láthatóvá válik a magyar büdzsé elfogadásával, mert miközben a nemzetközi vizekben is fürdeni kell, a magyarországi medence a legfontosabb – erről beszélt Orbán Viktor ma reggeli rádióinterjújában a békemissziójáról, a tűzszünetről. Hangsúlyozta, az asztalon egy ajánlat a karácsonyi tűzszünetre, a karácsony a szeretetről, a boldogságról szól.
“Itt a karácsony, érdemes volt megtenni a javaslatot a tűzszünetre, a fogolycserére” – hangoztatta.
Karácsonykor ne haljon meg senki a fronton, ezért karácsonykor tűzszünet kell, hogy ne haljon meg több ember, és hogy a foglyok hazatérhessenek – hangsúlyozta.
Az egyik fél elfogadta, a másik fél láthatóan elutasítja – mondta a tűzszüneti magyar ajánlatról a moszkvai, illetve az ukrán álláspontról. A tűzszünet és a nagyszabású fogolycsere százak, ezrek életét könnyítheti meg – derült ki a szavaiból, most is, amikor a háborús áldozatok, veszteségek borzalmait festette le.
Orbán: megtettük, amit megtehetünk
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a tűzszünetre a magyar diplomácia mindent megtett – miután a kijevi elnöki adminisztráció cáfolta, hogy elutasították a tűzszünetet. Ha a magyar kormány valamit tehet, “ami az üdvösségünkhöz közelebb vezet, meg kell tennünk”. Épp mi adtuk az EU soros elnökségét, megtettük, amit megtehetünk, ez nem kevés, meglátjuk majd – derült ki a miniszterelnök szavaiból.
A világ változása
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a béke megteremtésének kulcsa az új amerikai elnök hivatalba lépésével nyílhat meg. Véleménye szerint január 20-a után a világ jelentős fordulatot vesz, amely a háború lezárását és az európai gazdasági problémák megoldását is elősegítheti. A jelenlegi időszakot azonban nehéznek nevezte, mivel számos országban – például Németországban és Szíriában – politikai válságok zajlanak.
Az európai parlamenti választások kapcsán kiemelte, hogy Magyarország jelentős szerepet vállalhat a nyugati világ történelmi átalakulásában. Ezek az átalakulások a béketeremtés, a gazdasági siker és a családok védelmének irányába mutatnak, miközben elutasítják a genderideológiát és a migrációt támogató politikákat.
Köszönetet mondott Pintérnek és Bókának
A miniszterelnök fantasztikus sikernek nevezte, hogy január elsejétől Románia és Bulgária a schengeni övezet tagja lesz. Pintér Sándor belügyminiszter és Bóka János európai ügyekért felelős miniszter munkáját külön megköszönte, akiknek diplomáciai erőfeszítései révén sikerült elhárítani a több mint egy évtizede fennálló blokádokat.
Orbán szerint ez a döntés a határon túli magyarok számára különösen fontos, mivel akadálymentes közlekedést biztosít az erdélyi és anyaországi magyar közösségek között. Emellett a határőrizeti feladatok csökkentése révén a rendőrség is jobban koncentrálhat a belső közbiztonságra.
A szíriai válság és álhírek
Orbán a szíriai kormány összeomlásával kapcsolatban figyelmeztetett a migrációs és terrorveszély újbóli felerősödésére. Emlékeztetett, hogy a 2015-ös migrációs hullám Európában számos terrortámadást eredményezett, amelyeket Magyarország az időben felépített határkerítésnek köszönhetően elkerült. Az Asszaddal kapcsolatos álhírek kapcsán kiemelte, hogy az ilyen dezinformációk nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, és Magyarország célponttá válhat. A nemzetbiztonsági szolgálatok feladata, hogy felderítsék, kik állnak a rémhírek mögött.
„Nem gyerekség, ami Szíriában történik, és annak hatása Európára, az nem egy jópofaság, amivel viccelődni lehet, meg álhíreket lehet róla mondani. Ez vérre megy. Itt áldozatok vannak, Nyugat-európában több százan haltak meg. (…) Most az történt, hogy valakik egy álhírrel bele akarták keverni Magyarországot egy tűzforró konfliktusba. Ami azt jelenti, hogy célponttá akarták tenni Magyarországot. Ugyanis Aszad elnökre most vadásznak. Ő elmenekült az országból. Tehát őrá vadásznak. Fegyveres csoportok, félterrorista csoportok is vadásznak. Aki azt állítja, hogy Magyarország területére belépett Aszad elnök, az vadászterületet csinált vagy akart csinálni Magyarországból. Tudnunk kell, hogy kik voltak ezek, és miért tették, amit tettek” – fogalmazott.
Békeköltségvetés és gazdasági kilátások
A magyar kormány 2025-re békeköltségvetést tervez, amely Orbán szerint egy erős gazdasági növekedés alapja lehet. A tervezett intézkedések között szerepel a szociális támogatások bővítése, béremelések, valamint új gazdasági beruházások, köztük két új autógyár indulása. A miniszterelnök szerint a béke korszakában a magyar gazdaság gyors növekedést érhet el, amely a családok megerősödését és a munka értelmének helyreállítását hozza magával.
A hitelminősítők stabilabbra értékelték Magyarország pénzügyi kilátásait, ami Orbán szerint a szilárd gazdasági alapok jele.
A Till Tamás-ügy tanulságai
A Till Tamás-ügy kapcsán Orbán Viktor három fontos tanulságot fogalmazott meg. Először is hangsúlyozta, hogy az eltűnt gyerekek keresését soha nem szabad feladni. Másodszor elismeréssel szólt a rendőrség kitartó munkájáról, amely több évtizedes nyomozás után is eredményre vezetett. Harmadikként kijelentette: „Igazságnak lennie kell.”
A miniszterelnök szerint a jogalkotóknak azonnal cselekedniük kell, ha jogi szabályozás szükséges az ügy megoldásához.