Itthon

Adhatott jelzéseket Till Tamás gyilkosa

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Egy kamasz, aki ilyen brutalitásra volt képes, előzetesen adott valamiféle jelzést a környezetének, azonban sajnálatos módon a környezete nem észleltet ezeket a jeleket, mondta az ATV-ben a szakpszichológus.

Hirdetés

A Till Tamás-gyilkossággal kapcsolatban a rendőrség közölte: F. János, a gyilkos megkérte a kisfiút, hogy segítsen neki, így ő elkísérte egy tanyára. Bementek a műhely mögötti fatárolóba, ott F. rátámadt a mit sem sejtő gyerekre, és a vallomása szerint egy ácskapoccsal megölte. A jegyzőkönyv szerint addig ütötte a 11 éves kisfiút, amíg élt, különös kegyetlenséggel végzett vele. A családra való tekintettel ennél több részletet nem közölt a hatóság.

Arra a kérdésre, hogy mi vezet idáig egy 16 éves serdülő életében – F. János a gyilkosság elkövetésekor 16 éves volt – Kitanics Márk klinikai szakpszichológus az ATV Start című műsorában kifejtette: ilyen súlyos, tragikus cselekmény estén feltételezhető, hogy valamilyen érzelem, indulat energizálta az elkövetőt. A motivációt ugyanakkor nem ismerjük. Vagy azért, mert az elkövető sem beszél róla, vagy azért, mert beszél, de a rendőrség nem osztja meg ezt az információt.

Szinte biztos, hogy egy kamasz, aki ilyen brutalitásra volt képes, előzetesen adott valamiféle jelzést a környezetének, azonban sajnálatos módon a környezete nem észleltet ezeket a jeleket, mondta a műsorban a szakpszichológus.

A brutális gyilkosság 2000-ben történt, F. János tehát 25 évig élt együtt a borzasztó titkával. „Ez nagyon nehéz. Nemcsak gyilkosság, hanem más bűncselekmények elkövetése esetében is olyan mértékű lelkiismeretfurdalás és bűntudat alakult ki, ami olyan mértékű szorongást hozott létre, hogy egyszerűen ellehetetlenült az elkövető élete. Ezért nagyon sok esetben azt a lehetőséget választották, hogy „meggyónják” a bűncselekményt, feladták magukat”, magyarázta a szakember.

F. János esetében azonban nem ez történt, sokkal inkább úgy tűnik, addig szorult körülötte a hurok, míg végül elismerte a gyilkosságot.

A tragédia az áldozat szüleit sújtja a legkeményebben, akik 25 évig azt sem tudták, él-e valahol a gyermekük. Most, hogy kiderült a valóság, változás állhat be az ő lelkiállapotukban is: „Egy gyermek elvesztését nem lehet feldolgozni. Lehet vele együtt élni, és ezt az együttélést egy kicsit talán megkönnyíti, ha pont kerül a folyamat végére. Arra is felhívnám a figyelmet, hogy mennyire tragikus végiggondolni, hogy van egy kiszolgáltatott gyermek, a mi gyermekünk, aki valószínűleg valahol segítséget kér, segítségre szorul, és mi szülőként ezt nem tudjuk neki megadni. A szülő számára az extra lelki teher”, mondta a műsorban Kitanics Márk.

A lelki terhek alóli szabadulást az elkövető megtalálása és elítélése sem segíti minden esetben, „hiszen az igazságszolgáltatás is számtalan új és végül válasz nélküli kérdést vet fel. Másrészt nagyon sokszor a szülők az ítélettel sem elégedettek, súlyosabb büntetést akarnának.

A gyerekhalál kapcsán sokan úgy tartják, azt nem lehet feldolgozni, legfeljebb a gyászt valahogy „körbenövi” az élet.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek