A Paks2 új blokkjainak az építéséről szóló szerződést 2014 elején írták alá, lassan 11 éve.
Azt hiszem, hogy nem egy bonyolult dolog belátni, hogy ez alatt a 11 esztendő alatt a technológiai kérdések, a nyersanyagárak, a hozzáépítkezéshez szükséges eszközök, alkatrészek árai is rendkívüli mértékben módosultak.
Aki körülnéz a világban, azt látja, hogy az összes – Európában végbement – nukleáris erőmű építésnél módosítottak szerződést és változott az ár is – kezdte a válaszát Szijjártó Péter az ATV kérdésére, hogy mennyivel drágul a Paks2 12,5 milliárd eurós ára/költsége, ha a Roszatom módosítja a projekszerződédeket.
“Természetesen mi azon vagyunk, hogy az az árváltozás minél kisebb legyen. Zajlik egyeztetés a Roszatommal folyamatosan ebben a kérdésben” – mondta el az ATV kérdésére a külgazdasági és külügyminiszter, de pontos számot nem mondott.
A Portfolio megírta: módosítják a szerződést
A Portfolio írta meg: módosítani kell a Paks2 projektszerződéseit, változhat az ár, a részfeladatok, a határidők, terjedelme, a kötelezettségek.
A német vezérlőrendszer helyett akár francia–orosz is jöhet. A blokkok az 2030-as évek elején indulhatnak el – mondta el Alekszandr Merten, a kivitelező orosz Roszatom leányvállalata, az Atomsztrojekszport szenior alelnöke a lapnak, aki az árdrágító tényezők közé az inflációt, az ellátási láncok sérülését, az építőanyag-költségek emelkedését (például a cement ára már csak a kormányzat extra adója miatt is magasabb), valamint a migráció szabályozásával kapcsolatos nehézségeket sorolta.
Szijjártó: a határidő nem változik
Munkatársunk kérdésére Szijjártó Péter azt mondta:
“a határidő nem változik, tehát a következő évtized elejére, 2032-re szeretnénk a hálózatra kapcsolni az új erőművet és ezzel biztosítani Magyarország energiállátásának biztonságát hosszú távon”.
A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette: ha Magyarország sajátosságait figyelembe vesszük, akkor látható, hogy “nincsen annál jobb eszköz az ország energiabiztonságának garantálására, környezetet kímélő energiállátás fokozására és a rezsicsökkentés eredményeinek megvédésére, mint a nukleáris kapacitás fejlesztése”.
“Itt Magyarországon a nukleáris kapacitás és a napenergiakapacitások fejlesztése vezet el oda minket, hogy környezetkímélő módon a nemzetközi piacok teljesen eszement változásaitól függetlenítve magunkat, az ország energiállátását biztos kézben tudhassuk a következő esztendőkben” – hangoztatta Szijjártó Péter az ATV kérdésére válaszolva.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)