Itthon

Megszólalt az első magyar DJ – Mérhetetlenül megrázza a rádió épületének lebontása

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

91 éves lett a rádiós legenda, aki annak idején másfél-kétmillió embernek küldte a dalokat. Komjáthy György sosem felejti a műsorait: Csak Fiataloknak, Vasárnapi Koktél, Töltsön egy órát kedvenceivel... Mindre, jól emlékszik. L. Dézsi Zoltán riporter és a Heti Napló stábja most meglátogatta Komjáthyt. Azután "váratlanul" megérkezett Heilig Gábor is.

Hirdetés

Komjáthy György neve egybeforrt a magyar rádiózás történetével. A 91 éves rádiós legenda lakásán fogadta a riportert, mely szinte múzeumként őrzi a múlt emlékeit. Az idős műsorvezető még mindig megőrzi jellegzetes, bársonyos hangját, amely generációkat ültetett a rádiók elé, ám mozgása a szívproblémái miatt megromlott. „Imádtam a munkámat” – mondta, miközben nosztalgiával idézte fel több évtizedes pályafutását.

A rádiózás hőskorában, amikor még csak két magyar nyelvű adó működött, Komjáthy áttörést hozott. Az MSZMP szigorú felügyelete alatt dolgozva is képes volt olyan műsorokat létrehozni, amelyekkel visszaszerezte a fiatalok figyelmét a Szabad Európától. A Tánczenei Koktél és a Csak Fiataloknak című műsorai mérföldkövek voltak, és Komjáthy nemcsak a zenét válogatta, hanem konferálta is, ezzel Magyarország első DJ-jévé válva.

A korszak legismertebb külföldi zenéi gyakran magánimportból érkeztek. Szepesi György sportkommentátor rendszeresen hozott hanglemezeket külföldi útjairól, de Komjáthy kapcsolatot épített az amerikai Billboard magazinnal is, ahonnan szintén érkeztek zenei anyagok. A hallgatók elképedve hallgatták, ahogy a Kossuth Rádióban felcsendült Bill Haley vagy Cliff Richard zenéje.

Komjáthy emlékei között szerepelnek a rádió egykori hírességei, akikkel a Pagodában, a rádió udvarán álló üvegépületben találkozott naponta. A rádió munkatársai között olyan neveket említ, mint Rapcsányi László vagy Szilágyi György, akiktől rengeteget tanult. Szomorúsággal tölti el, hogy az egykori rádióépületeket ma lebontják, pedig szerinte ezekből múzeumot kellett volna létrehozni.

Komjáthy otthona ma a múlt relikviáinak gyűjtőhelye. Eredeti zománctáblái mesélnek arról a szenvedélyéről, amely gyerekkora óta kíséri. Villamosokon látott hirdetések inspirálták, és ma már gyűjteményét a Vendéglátóipari Múzeumra hagyta, hogy megőrizze azokat az utókornak.

A látogatás során Heilig Gábor zenész is meglepte őt, akivel hosszasan nosztalgiáztak. Komjáthy műsorai jelentették az áttörést sok magyar előadó számára, így Heilig is hálás, hogy dalait játszotta. A két barát emlékezése közben nem csak zenéről, de Korda Györgyről és más közös ismerősökről is szót ejtettek.

A századik születésnapjára készülő magyar rádiózás kapcsán Komjáthy három kedvenc dalt választott: Bill Haley Rock Around the Clock, az ABBA Dancing Queen és a Boney M Rasputin című számait. 

„A rádiótól mindent megkaptam, amit ember kaphat” 

– vallotta. Komjáthy György életútja bizonyítja, hogy a rádiózás több mint szakma – szenvedély, küldetés és örökség. Hangja még ma is ugyanolyan élő, mint az emlékek, amelyeket egy nemzet őriz róla. A Heti Napló végén az utolsó szó az övé: „A Heti Naplóban Komjáthy Györgyöt hallották…” – és ezzel az idő megáll egy pillanatra, hogy meghallgassuk.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek