A cikkben felidézték: vasárnap este az orosz hatóságok bejelentették, hogy Bassár el-Aszad szíriai diktátor menedékjogot kapott Oroszországban, családjával Moszkvában tartózkodik, miután a lázadók megdöntötték évtizedek óta vasmarokkal őrzött hatalmát.
Magyar Péter és „a politikust teljes mellszélességgel támogató” Magyar Hang internetes portál a nap folyamán azt a fake news-t terjesztette, miszerint Aszad Budapesten van, miután szerintük a Syrian Air egyik titokzatos gépe Ferihegyen landolt szombat este – tették hozzá.
A Mandiner idézte a Magyar Péter Facebook-oldalán közzétett bejegyzést, amiben azt írta: „úgy tűnik megbukott és elmenekült Szíriából az oroszok által támogatott, 24 éve uralkodó Bassár el-Aszad, szíriai diktátor. Eközben december 2-án még a Karmelitában fogadta Orbán Viktor II. Efrém szíriai ortodox pátriárkát, aki a magyar miniszterelnökön keresztül próbált támogatást szerezni a szíriai diktátor hatalmon maradásához. Tegnap este pedig teljes titokban, a Terrorelhárítási Központ biztosítása mellett, egy szír utasszállító gép landolt a Liszt Ferenc Repülőtéren, miután Aszad elhagyta Szíriát”.
A bejegyzést a Tisza Párt elnöke úgy folytatta: „követeljük, hogy hozzák nyilvánosságra, hogy Orbán Viktor milyen segítséget nyújtott az utóbbi években és különösen az utóbbi egy hétben a bukott szíriai diktátornak, akinek a kezéhez százezrek halála tapad. Követeljük, hogy hozzák nyilvánosságra, hogy kik érkeztek Szíriából Budapestre a titkos repülőgépen tegnap este!”
Azonban gyorsan kiderült, hogy a Magyar Hang által megszellőztetett kép teljesen hamis volt, az 12 éve készült Törökországban és Magyarországon semmilyen szír gép nem landolt szombaton – hívta fel a figyelmet a Mandiner.
A Magyar Hang „a kapitális hibáért” elnézést kért olvasóitól, Magyar Péter ezt nem tette meg – mutattak rá a cikkben. Az üggyel kapcsolatban a Mandiner kérdéseket küldött a Kormányzati Tájékoztatási Központnak, ahol megerősítették, hogy vasárnap reggel hamis hír jelent meg arról, hogy egy szír repülőgép a budapesti repülőtéren szállt le.
Hangsúlyozták: a minden elemében valótlan információkat tartalmazó cikk olyan fényképet használt, amely egy 2012-es ankarai járat kiszolgálását mutatta be. A valótlan állításokat tartalmazó cikk ezen kívül azt is állította, hogy szombat este a Szíriából menekülő elnök Magyarországra érkezett. Ez az információ is súlyos hazugság volt.
A magyar sajtóban illetve a Magyar Péter által is közölt álhír – amely a mai napig kint van a Tisza Párt elnökének oldalán – azonban alkalmas Magyarország biztonságát veszélyeztetni – közölték.
Hozzátették: a nemzetközi sajtó figyelmét is felkeltő álhírek mögötti háttér feltárása a magyar elhárító szervek feladata, az ilyen súlyos dezinformáció ugyanis nemzetbiztonsági kockázattal járhat, növelheti a terrorveszélyt hazánkban.
Az illetékes szervek minden lépést megtesznek annak érdekében, hogy az ilyen álhíreket megelőzzék és az ebből eredő kockázatokat mérsékeljék. Ez a tegnapi esetben is így történt – jelezték.
A tájékoztatás szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal azonnali hatállyal nemzetbiztonsági vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, a hír gyártása és napirenden tartása kinek állt az érdekében. Ennek eredményéről az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát tájékoztatni fogják.