Itthon

Nagy Márton: a “Big 4”-ból valakit kérünk fel a kiválasztásra – én 20 ezer kollégiumi helyről tudok…

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

A miniszter ragaszkodik ahhoz, hogy a Diákvárosban majd 30 százalék alatt maradjon a külföldi diákok kollégiumi helyeinek a száma. Nagy Márton az ATV kérdésére elmondta: különböző díjat kell fizetni a jól tanulóknak vagy szociálisan rászorultaknak - négy kategóriát vázolt. 

Nagy Márton miniszter gazdaság
Hirdetés

Megváltozik a Fudan Alapítvány neve és szerepe, egy már benyújtott törvényjavaslat szerint Tudás-Tér Alapítvány néven működik majd tovább – jelentette be a napokban a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért és fiatalokért felelős államtitkára, Bajusz Veronika.

Nagy Márton: “én 20 ezer férőhelyről tudok”

Munkatársunk egy mai sajtótájékoztatón megkérdezte Nagy Mártont, hogy a Diákvárosban mennyi kollégiumi férőhely lesz, milyenek lesznek a költségek, és ki lesz az a külső finanszírozó magánbefektető, akit bevonnak majd?

“Én 20 ezer férőhelyről tudok, hozzám ez jutott el” – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Diákváros kollégiumi férőhelyeiről.

Az új konstrukció szerint a Fudan helyett létrejövő új alapítvány megtartja a IX. kerületi földterületet, de azt egy magánbefektető kibérelné, a felépítményeket ő építtetné, és ő “szedné be a kollégiumi díjakat”. Ez négy forrásból jöhet majd – mondta a miniszter, aki hangsúlyozta: 

“reményei” szerint 30 százalék alatt marad majd a külföldi diákok kollégiumi helyeinek a száma, “én ehhez ragaszkodom is, hiszen a magyar diákoknak építjük” a kollégiumokat. 

A külföldiek ki tudják fizetni a drágább kollégiumi helyet, a belföldiek tekintetében én négy kollégistáról tudok – én is kollégista voltam. Különböző árat lehet megszabni azoknak, akik szociálisan rászorultak, akik jól tanulnak, vagy mindkettő vagy egyik sem – mondta Nagy Márton, hozzátéve: az egyetemek tudnak lekötni kollégiumi férőhelyeket.

Ami a magánbefektetőt illeti, azt mondta: el kell végezni a matekot, hogy térüljön meg a befektetés,  “nem magas, 5-6 százalékos hozamról lehet majd beszélni. Neki is akkor éri meg a saját pénzét beletenni, ha legalább 5-6 százalékos lesz a hozam – hangoztatta Nagy Márton.

A miniszter elmondta: magánpénzből szeretnék ezt megcsinálni, az állam a földterületet is bérbe akarja adni, “a hasznát szeretnék beszedni, mintsem hogy költségeket áldozzanak erre.

Munkatársunk kérdésére, hogy magyar vagy külföldi magánbefektetővel kalkulálnak-e s Diákvárosnál, Nagy Márton egyelőre annyit árult el: 

az a tervük, hogy a Big 4-t – a  Price Water House-t, az Ernst & Youngot, a Deloitte-ot és a KPMG-t  – kérik fel, hogy keresse meg a magánbefektetőt. Mert nem állami pénzből, hanem magánbefektetővel szeretnék ezt megcsinálni.

Szentkirályi Alexandra Diákvárossal kapcsolatos bejelentéséről itt olvashat

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek