A változás szerint ezentúl csak azok részesülhetnek a juttatásban, akik februárban is nyugdíjas státuszban vannak. Ez a módosítás különösen érzékenyen érinti azokat a családokat, amelyek januárban veszítették el hozzátartozójukat.
„Piti döntés”
Karácsony Mihály nem rejtette véka alá véleményét, amikor a riporter kérdésére válaszolt: „Ez egy nagyon érzéketlen, és pestiesen mondanám, hogy piti döntésről van szó.” A statisztikai adatok szerint havonta körülbelül 8-8500 idős ember hal meg Magyarországon, és a kormány döntése értelmében az ő családjuk elesik a 13. havi nyugdíjtól, ami összességében kevesebb mint 2 milliárd forint megtakarítást jelent az állam számára.
Nyugdíjas hitel: megoldás vagy újabb teher?
A Nyugdíjas Parlament javaslata a nyugdíjas hitel bevezetése, amely az alacsony nyugdíjjal rendelkező, rászoruló idősek számára nyújtana segítséget. Karácsony elmondása szerint jelenleg több mint 500 ezer olyan nyugdíjas él Magyarországon, akinek havi jövedelme nem éri el a 140 ezer forintot. Ez az összeg sok esetben a legalapvetőbb szükségletekre sem elég, nem beszélve a váratlan kiadásokról, például háztartási gépek javításáról vagy családi eseményekről.
A nyugdíjas hitel lényege, hogy a 13. havi nyugdíj „előrehozott” formájaként működne. Az idősek tízéves futamidő alatt egytizedével kevesebb nyugdíjat kapnának, így törlesztenék a felvett összeget. Karácsony szerint ez megkímélné az időseket attól, hogy méltatlan helyzetbe kerüljenek, például uzsorásokhoz forduljanak vagy személyes tárgyaikat adják el.
Cinizmus és kiürülő segélykeret
A kormány válasza a nyugdíjas hitel javaslatára cinikus volt – mondta Karácsony. A döntéshozók szerint az érintettek fordulhatnak méltányossági nyugdíjkiegészítésért. Azonban a valóságban a költségvetés erre szánt kerete, amely 900 millió forint, már júliusra kimerül, és az igénylők felét elutasítják.
Brüsszel és a 13. havi nyugdíj
A kormányzati narratíva szerint Brüsszel gazdasági szempontból helytelennek tartja a 13. havi nyugdíjat. Ezzel szemben Karácsony kijelentette, hogy az Európai Unió nem avatkozik bele az ilyen döntésekbe. Az öregségi nyugdíjakra elkülönített közel 5000 milliárd forint sorsáról Magyarország saját belátása szerint dönthet. „Ez egy harc a démonok ellen” – fogalmazott Karácsony.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)