Itthon

Szakértő: Nagy bajban lenne Magyarország, ha nem kapna mentességet

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Hivatalosan is mentességet kért Magyarország a Gazprombank elleni szankciók alól, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Az Egyesült Államok november 21-én vezette be azokat a büntetőintézkedéseket, amelyek blokkolják az orosz bankot érintő tranzakciókat. Az ügy kapcsán az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Holoda Attila energetikai szakértő osztotta meg véleményét.

Hirdetés

Holoda Attila szerint, ha Magyarország nem kap mentességet, komoly problémákkal kell szembenéznie. 

„Nagy bajban leszünk, nem csak mi, hanem mások is, akik még az oroszoktól vásárolnak, például Szlovákia” 

– mondta. Az energetikai szakértő emlékeztetett arra, hogy a magyar fél a Gazprombanknál rubel- és valutaszámlát is nyitott, mivel Putyin rendelete alapján csak rubelben lehet földgázért fizetni. Ez a szankció mind a vásárlókat, mind az eladót, tehát a Gazpromot is érzékenyen érinti. „A Gazprom nem tud mit kezdeni ennyi földgázzal, nem tudná most hirtelen hova rakni” – tette hozzá.

(Frissítés: Közben Moszkva új rendelkezése szerint a külföldi gázvásárlók mentesülnek a Gazprombankon keresztüli fizetési kötelezettség alól, amelyre november 21-én amerikai szankciókat vezettek be. Putyin elnök frissítette a 2022. március 31-i rendeletet, és az új szabályozás a szankciók feloldásáig marad érvényben.)

Holoda rámutatott, hogy Magyarország földgáztárolói jelenleg viszonylag jól feltöltöttek. A tárolókban 5,1 milliárd köbméter gáz van, amely a napi 45-46 millió köbméteres fogyasztás mellett körülbelül 200 napra elegendő. Emellett a földgáz nem csak Oroszországból érkezik, hanem például Romániából és a horvátországi LNG-terminálról is, illetve a hazai termelés is hozzájárul az ellátáshoz. „Hirtelen nagy bajba nem kerülünk” – mondta.

Politikai és diplomáciai játszmák

A szakértő szerint politikai változások is befolyásolhatják a helyzetet. Arra a kérdésre, hogy a Trump-adminisztráció esetleges visszatérésével változhatnak-e az amerikai szankciók, Holoda úgy reagált: „Ez könnyen elképzelhető. […] Ha Trump feloldja ezt a dolgot és mentességet kapunk, addig simán, könnyedén kibírja Magyarország a jelenlegi készletekkel.”

Ugyanakkor Holoda figyelmeztetett, hogy Trump korábbi politikáját inkább a szankciók szigorítása jellemezte, ezért nem biztos, hogy eltörölné az intézkedéseket. Az amerikai LNG-export növekedése miatt az USA-nak gazdaságilag nem feltétlen érdeke a szankciók enyhítése.

„Háborús nyerészkedést folytat a kormány”

Szijjártó Péter nemrég bejelentette, hogy Magyarország hosszú távú gázszerződésén túl további 4,5 milliárd köbméter orosz földgázt vásárol. Holoda szerint azonban erre nincs valódi szükség: „Az látszik, hogy 2022 óta csökken Magyarország földgázfogyasztása, idén talán, ha eléri a 8 milliárd köbmétert.” A szakértő úgy véli, hogy a többletvásárlás inkább üzleti célt szolgál, hiszen az oroszoktól jelenleg kedvezményesen, 10-15 százalékos diszkonttal lehet gázt beszerezni, ami jelentős profitot jelenthet a magyar kereskedőknek. 

„Ez valójában annak az elismerése, hogy nyerészkedünk ezen a plusz áron. Háborús nyerészkedést folytat a magyar kormány” 

– fogalmazott. Holoda szerint az energetikai döntések és a külügyminiszteri szerep összemosása problémás: „Nem is értem, hogy egy külügyminiszternek ezzel miért kell jelentkezni, hiszen nem az ő feladata a magyarországi földgázellátás biztosítása.”

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek