Hankó Balázs az ülésen így fogalmazott: „Amíg Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke, addig mi kimaradunk minden háborús konfliktusból, mi kiállunk a nyugdíjasokért, mi megvédjük a juttatásokat. Szemben Brüsszellel, és a magyar baloldali ellenzékkel, akik egyebek közt a rezsicsökkentést és a 13. havi nyugdíjat is megszüntetnék” – mondta Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Hozzátette: „Az Unióból ugyanis időről-időre, van, amikor indirekten, van, amikor nagyon is direkt módon érkeznek jelzések, amelyek szerint a 13. havi nyugdíj fenntartása gazdasági szempontból nem helyes lépés. Hadd döntsük már mi el, hogy mi nekünk a helyes lépés, ne mondja már meg nekünk más, hogy mit gondol rólunk” – mondta Hankó Balázs.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a költségvetésből összesen 2700 milliárd forintot költenek nyugdíjakra, amelyek értéke szerinte 2010 óta több mint hétszeresére nőtt.
Ezzel szemben a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának alapítója, Juhász László így nyilatkozott Híradónknak: az elmúlt években ugyan 20 százalékkal nőtt a nyugdíjak reálértéke, de ez idő alatt 60 százalékkal nőtt a bérek reálértéke.
„Sokkal nagyobb a létszáma a dolgozóknak, és sokkal gyorsabban emelkedik a bérük, így az árak is feljebb fognak menni, amit a nyugdíjasok nem fognak tudni követni. Én azt szoktam mondani, hogy a nyugdíjasok a nyugdíjazásuk pillanatától kezdve folyamatosan elszegényednek, és ennek oka a nyugdíjemelés rendszeréből adódik”
– mondta Juhász László, a NYUSZET alapítója. Jövőre az infláció miatt 3,2 százalékkal emelkednek a nyugdíjak. A Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály szerint ez a változás csak azok számára kedvező, akik havi 400-500 ezer forint vagy ennél magasabb nyugdíjból élnek. A helyzetet így jellemezte: „Jelenleg 504 ezer olyan nyugdíjas van, akinek a jövedelme 140 ezer forint alatt van, és ezeknek, ha 3,2 százalékkal megemelik a nyugdíját, az azt jelenti, hogy 7500 forinttal nő a nyugdíja. Durván 7 kiló kenyérrel tud majd többet venni” – mondta Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke.
Hozzátette, hogy január elejére a nagyon alacsony jövedelmű nyugdíjasok embertelen körülmények közé kerülhetnek. Már most is vannak olyan idős emberek, akik zálogházba adják vagyontárgyaikat, uzsoráshoz fordulnak, sőt néhányan saját szervezetük kizsákmányolásával próbálnak pénzhez jutni.