A Népszava írta meg, hogy az egyetem klinikai központja aggályosnak tartja a másodállások számát, ezért szigorúbb szabályozást vezetne be. Dr. Srádi emlékeztetett, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetésével szigorították a másodállások vállalását. A törvény szerint hathavi átlagban legfeljebb heti 60 óra munkavégzés engedélyezett, és minden külső munkavégzéshez a munkáltató jóváhagyása szükséges.
„A jogalkotó korábban azt mondta, hogy ez a törvényi passzus egy lehetőség, amivel alapvetően nem kívánnak élni. De ez a jelen eset is arról szól, hogy a munkáltató a saját szempontjai alapján szeretné a másodállásokat korlátozni, ami szerintünk aggályos. Leginkább az az aggályos, hogy ezt egy fűnyíró elv szerint teszi”
– mondta a szakszervezet elnöke.
A Semmelweis Egyetem új szabályai szerint a másodállásokat csak akkor engedélyeznék, ha azok az egyetem érdekeit szolgálják, vagy közfinanszírozott egészségügyi intézményeknél zajlanak. Magánszolgáltatóknál történő munkavállalást pedig csak akkor támogatnának, ha az intézmény számára kiemelt érdeket képviselne. Az iránymutatás szerint a magánszolgáltatóknál történő munkavégzést leginkább az egyetem saját magánszolgáltatási cégénél, a Semmelweis Kft.-nél javasolják, magyarázta Dr. Srádi.
A szigorítások nemcsak az orvosok magánpraxisát, hanem a betegek ellátását is érinthetik. „Alapvetően egyetértünk azzal a szemponttal, hogy a betegeknek joga van a pihent orvoshoz, de (…) hogyha valaki éveken keresztül felépített egy magánpraxist, attól egyik napról a másikra nem lehet megfosztani. Bevételkiesést is jelent, és a betegek ellátása is veszélybe kerülhet ezáltal” – mondta a szakszervezet vezetője.
A Magyar Orvosok Szakszervezete levélben fordult a Semmelweis Egyetem klinikai központjához, kérve az intézkedés visszavonását, ám választ nem kaptak. A riporter felvetette, hogy a Semmelweis Egyetem döntése mintaként szolgálhat más egészségügyi intézmények számára. „Azt gondoljuk, hogyha az ő direktívájuk gyakorlattá válik, akkor könnyen lehet az, hogy vidéki kórházak, illetve más egyetemi központok is követni fogják őket” – fogalmazott Dr. Srádi, hozzátéve, hogy ez országos szinten is jelentős változásokhoz vezethet.
A szakszervezet jogi eszközökkel próbál segíteni az orvosoknak. „Mi jelezzük a problémát a munkáltató felé. Úgy érezzük, hogy a dolgozókkal szemben és a betegekkel sem teljesen méltányos, de azt gondoljuk, hogyha ez nem talál meghallgatásra, akkor a munkavállalóknak egyéni jogi eljárásban van lehetőségük fellépni ez ellen az intézkedés ellen” – foglalta össze a helyzetet Srádi Péter.