„Nagy baj van”
Szekeres Imre szerint az egyik legaggasztóbb pont, hogy az ügyben érintett dokumentumok a Nemzetbiztonsági Bizottsághoz kerültek, nem pedig a Honvédelmi Bizottsághoz, amely alapvetően illetékes lenne ilyen ügyekben. Mint mondta:
„Mint kiderült nekem a parlamenti információból, ez a Nemzetbiztonsági Bizottság volt. Miközben Harangozó Tamás szocialista országgyűlési képviselő azt követelte, hogy a Honvédelmi Bizottságban számoljon be a miniszter, hiszen olyan típusú ügyről van szó, amiben igazából ők az illetékesek. Nagy baj van.”
Szekeres részletesen kifejtette, hogy a Védelmi Beszerzési Ügynökség egy olyan szervezet, amelynek működése nem kellően integrált a Honvédelmi Minisztériummal. Véleménye szerint az ügynökség alapítását megelőzően egy sokkal átláthatóbb, biztosabb rendszer működött, amelyet azonban felszámoltak.
Ez nem egy sima hackertámadás?
A kiszivárgott információk természete Szekeres szerint rendkívül aggasztó. Az ellopott adatok között fegyverek, híradástechnikai eszközök és egyéb katonai eszközök műszaki paraméterei, valamint azok árai szerepelhettek, ami súlyos biztonsági következményekkel járhat. Mint mondta:
„Ezeknek az eszközöknek az információiból arra lehet következtetni, hogy mit használ a Magyar Honvédség, milyen sűrűséggel, milyen gyakorisággal, milyen utánpótlása van, tehát arra mondtam, hogy nagy baj, szerintem ez nem ilyen sima ügy.”
Ezen túlmenően Szekeres úgy véli, hogy a támadás hátterében nem csupán hackerek állhatnak, hanem valószínűleg komolyabb katonai felderítési tevékenység zajlik, amelyben orosz érdekek is szerepet játszhatnak. „Az orosz hackerek az orosz katonai felderítés eszközeivé váltak az elmúlt tíz évben” – hangsúlyozta.
A titkosítás kérdése
A 2053-ig elrendelt titkosítás is komoly kritikát váltott ki. Szekeres szerint ez nemcsak átláthatatlan, de szükségtelen is, hiszen a nyilvánosság jogosan várna el legalább részleges tájékoztatást. Ezzel kapcsolatban így fogalmazott:
„Nem mondanak semmit, nem adnak semmilyen érdemi tájékoztatást, ilyen porhintés van, ehelyett egy tárgyszerű, természetesen a katonai titkokat nem feltáró információt kellene adni.”
A volt miniszter szerint a honvédelmi miniszter felelőssége, hogy átláthatóbbá tegye az ügyet, és hogy a szükséges lépéseket megtegyék a további támadások megakadályozása érdekében.
„Zárni kell azonnal”
Szekeres rámutatott, hogy az eset nemcsak a Magyar Honvédséget érintheti, hanem a NATO-tagállamok katonai adatait is veszélybe sodorhatja. Szerinte az egyetlen megoldás az lenne, ha az informatikai rendszert teljesen átalakítanák, és minden szenzitív adatot haladéktalanul felülvizsgálnának. Mint mondta:
„Zárni kell azonnal, minden információt felülvizsgálni és teljesen új alapokra helyezni ezt a beszerzési munkát.”
Ki a felelős?
Az interjú során felmerült a kérdés, hogy ki felelős egy ilyen adatvesztésért. Szekeres egyértelműen kijelentette:
„A honvédelmi miniszteré. Mindenért ő felel.”
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bizonyos kérdésekben a titoktartás kötelezettsége korlátozza az információk nyilvános megosztását: „Van, amiről beszélhet az ember a múltjából, van, amiről nem.”