„Olyan költségvetést terjesztek a Fővárosi Közgyűlés elé, ami megőrzi a város értékeit, megőrzi a város önrendelkezését, és megőrzi a város pénzét.” Ekképp vezette fel Karácsony Gergely főpolgármester, hogy a jövő évre szóló költségvetési javaslat szerint Budapest megtagadná 50 milliárd forint szolidaritási hozzájárulás befizetését az állam felé.
„Hogyha megnézzük azt, hogy a fővárosi önkormányzatnak milyen mértékben kell hozzájárulnia az államháztartáson belüli újraelosztással a központi költségvetés finanszírozásához, és mennyi pénzt kap az államtól a főváros a közfeladatok ellátására, akkor ennek az egyenlege nem lehet negatív”
– hangsúlyozta. A főpolgármester indoklásához adatokat is szolgáltatott, miszerint évek óta kevesebb állami forrás jut a fővároshoz, mint amekkora kötelezettségei vannak, az arányt pedig a kormánypártok által folyamatosan emelt szolidaritási hozzájárulás borította fel.
Budapestnek jövőre 89 milliárd forintot kellene befizetni e jogcímen, míg a működésre, közszolgáltatásokra kapott állami normatív finanszírozás közel 39 milliárd forint. Ennek a különbözetét, több mint 50 milliárd forintot nem tervezi befizetni a főváros, Karácsony Gergely szerint ez a lépés kiállná a bíróság próbáját is.
A szűkös keretek miatt csak a már zajló, részben uniós közbeszerzéseket és fejlesztéseket folytatják, például így érkeznek új villamosok. Egyetlen nagyobb beruházást ütemeztek 2025-re, a Flórián téri felüljáró felújítását.
A főpolgármester arra számít, hogy december 18-án elfogadhatják a költségvetést, ugyanis azon a közszolgáltatások fenntarthatósága is múlik, például a BKV-dolgozók fizetésemelése is a csomag része. A költségvetés feszességére hivatkozva Karácsony Gergely szerint egyes alpontokban, például a BKK-rendészet finanszírozásában lehet változtatás, hogy kompromisszumot találjanak más frakciókkal.
Vitézy Dávid elmondta: támogatják Karácsony Gergely előterjesztését, hogy részben megtagadják a szolidaritási hozzájárulást megfizetését. A költségvetés elfogadásában elengedhetetlen frakciókat is kereste Híradónk. A Tisza Párt jelezte, hogy álláspontjukat a végszavazásig fogják kialakítani. A Fidesz-KDNP-frakció nem válaszolt adásunkig.
A költségvetés elfogadásának törvényi határideje március 15., de az önkormányzati cégek alkalmazotti béremelése érdekében a fővárosi kabinet mindenképp még az év végi szünet előtt szeretne végszavazást tartani.