Az előzetes tervekkel ellentétben, mégsem lesz kötelező szűrővizsgálatokra járni 2025. január elsejétől. Magyarországon egyébként nagyon kevesen járnak szűrésre, miközben évi 30-32 ezren halnak meg daganatos betegségben, az emlőszűrésre behívottak 35 százaléka megy el a vizsgálatra, a vastagbélrák szűrésénél 25 százalék az arány.
Győzött a józan ész – fogalmazott az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Rékassy Balázs orvos, egészségügyi menedzser. Magyarországon oda kell figyelni a szűrővizsgálatokra, a lakosság egészségére – tette hozzá.
“Tragikus a magyar lakosság egészségi állapota” – fogalmazott a szakember. Egy friss elemzésre hivatkozva azt mondta, 2015-2019 között megelőzhető halálokokban egy székesfehérvári város lakosságát veszítettük el. A gazdaság is csak akkor nőhet, ha egészséges a lakosság – tette hozzá Rékassy Balázs.
Szűrésre és egészségnevelésre is nagy szükség lenne, de pozitív ösztönzőket kell kitalálni, nem kötelező jelleggel. A háziorvosok kaphatják meg ezt a feladatot, hogy hívják be szűrésre az embereket, legyen prevenciós rendelésük, de azt még nem látni, a háziorvosok ezért kap-e pozitív motivációt úgy. Ráadásul eleve leterheltek a szakrendelések, nem tudni, valójában mindenki eljutna-e oda. Azt sem tudni, hogyha a szűrés indokolja, kap-e az ember időben terápiát, egyfajta “gyorsítósávon” végig tud-e menni – ez Nyugat-Európában így működik, ott bizonyos határidőn belül végső diagnózist és terápiát kapnak.
Az OECD országain belül Magyarországon a legrosszabb a daganatos megbetegedések okozta halálozás, vagyis lakosságarányosan itt halnak meg a legtöbben. Ráadásul 100 ezer 75 év alatti lakosra 452 megelőzhető haláleset jut, az EU-ban ez átlagosan 200.
Az egyén felelőssége megkérdőjelezhetetlen, például cukrozott üdítőt iszunk-e, elmegyünk-e sportolni. De az állam nem mondhatja azt, hogy mindenki éljen egészségesen, hanem biztosítania kell a megfelelő lakókörnyezetet, amivel segíti a szegényebb körülmények között élőket, hiszen ha valaki egy szobában él a családjával és havi 250 ezret keres, nehezebben tudja megfelelő módon levezetni a stresszt vagy előnyben részesíteni az egészséges táplálkozást.
Ráadásul a különböző szigorítások ellenére a magyar felnőttek 1/3-a továbbra is dohányzik.
Rékassy Balázs szerint ha az állam odafigyelne a lakosság szociális körülményeire és az oktatásra, egy művelt, értelmes nemzet egészségtudatosabb is egyben.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)