„A fővárosban valóban patthelyzet van, aminek a vége az lehet, hogy a fideszes irányítású kormányhivatal gyakorlatilag átveszi az irányítást a város fölött” – ezt Baranyi Krisztina mondta híradónknak. Ferencváros polgármestere hozzátette: ezt egyetlen módon lehetne megelőzni, ha a törvényes működési feltételeit a közgyűlés biztosítja, aminek legfontosabb eleme, hogy főpolgármester-helyettest választanak, amire jelenleg nincs esély.
„Hiszen a legnagyobb városvezető frakció, a közel 30 százalékos felhatalmazással bekerült Tisz-frakció egyszerűen nem hajlandó jelölni saját tagjai közül főpolgármester-helyettest, illetve nem is szavazna meg senkit azok közül, akiket a főpolgármester, mint a város vezetője előterjesztene” – magyarázta Baranyi.
Szerinte, ha a Tisza-frakció jelölne valakit, azt meg is szavaznák. Azonban, ha a patthelyzetet nem sikerül feloldani, akkor mulasztásos törvénysértésbe kerül az önkormányzat, ebben az esetben akár a Sára Botond vezette Budapest Főváros Kormányhivatala is jelölhet főpolgármester-helyettest.
„Ha sokáig így folytatódik, akkor bizony eljöhet az a pont – és ez akár jövő nyáron is előfordulhat –, hogy a Fővárosi Közgyűlést feloszlatja az Országgyűlés, hiszen nem felel meg a törvényes működés feltételeinek” – mondta el Baranyi.
Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettes elmondta: a közgyűlésben folyamatosan zajlik a munka, ugyanakkor lehet olyan helyzet, ami a működőképességi szempontból kockázatot jelent.
„De ebben nem a főpolgármester-helyettesi poszt a szűk keresztmetszet, hanem a költségvetésé. Ha a városnak nincs költségvetése március 14-éig, akkor praktikusan annak vannak konzekvenciái, és ezt nem kéne megvárni. Ezért is nyújtjuk be ideje korán, decemberben a költségvetést. (…) Én nem látom azt a forgatókönyvet, hogy ez feloszlatásba menjen át, kivétel, ha a közgyűlés saját maga mondja ki magáról a feloszlatást. De ebben sem látunk politikai racionalitást” – fogalmazott Kiss.
Gyergyák Ferenc híradónknak azt mondta, a közgyűlés csak akkor oszlatható fel, ha működését alaptörvény-ellenesnek minősíti az Alkotmánybíróság. A testület korábbi gyakorlata alapján a főpolgármester-helyettes hiánya azonban nem minősül annak. A szakember elmondta: a főispán a közigazgatási és területfejlesztési miniszternél kezdeményezheti a közgyűlés feloszlatását.
„A kormány, ha egyetért a főispáni felterjesztéssel, akkor abban az esetben az Alkotmánybírósághoz fordul előzetes elvi véleményért, és az elvi vélemény ismeretében, amennyiben az azt mondja, hogy egy ilyen jellegű működés alaptörvény-ellenes, akkor lehet kezdeményezni a Országgyűlésnek a feloszlatási eljárását”
– magyarázta. A feloszlatás után a választási bizottság három hónapon belül új választást ír ki – tette hozzá a TOÖSZ főtitkára.
A híradónknak nyilatkozó politikai elemző elmondta: nem látja olyan tragikusnak a helyzetet, mint Baranyi Krisztina, hiszen a közgyűlés számos döntést már elfogadott. „Az igazi erőpróba a költségvetés elfogadása vagy el nem fogadása lesz. Amennyiben a költségvetést sikerül elfogadni, akkor nem látom, hogy miért fajulna odáig – legalábbis a következő hónapokban -, hogy az Országgyűlés feloszlassa a Fővárosi Közgyűlést.
Nagy Attila Tibor úgy látja: ha a Tisza Párt jelölne főpolgármester-helyettest, akkor abba a gyanúba keveredne, hogy együttműködik Gyurcsánnyal, hiszen Karácsony Gergely Gyurcsány Ferenc szövetségese volt. Kerestük a Tisza Pártot, Vitézy Dávidot és Szentkirályi Alexandrát is, azonban nem kívántak reagálni.