A Policy Solutions elkészítette Magyarország 2024-es problématérképét. „A legfontosabb probléma az, hogy az embereknek nincs pénze”, mondta az ATV Start című műsorában Bíró-Nagy András, az intézet kutatási igazgatója, hozzátéve, hogy „ez talán nem nagy meglepetés két inflációs szuperév, 2022 és 2023 után.
Ennek a sokkját még mindig szenvedi a magyar társadalom, ami abban jelenik meg, hogy első helyen jelenleg az áll, hogy túl alacsonyak a fizetések, a második helyen az áll, hogy túl magasak az árak Magyarországon. És emellett azért talán nem meglepő, hogyha az idei év fejleményeit nézzük, hogy a közszolgáltatások színvonala sem megfelelő. ’Az állam nem működik megfelelő módon’ típusú érvek is nagyon gyakoriak, és ezek között kifejezetten erősek az egészségügy helyzetével kapcsolatos aggodalmak” – mondta a műsorban Bíró-Nagy.
Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz szavazói kevésbé látják jelentős problémának a korrupció kérdéskörét, holott az állam működésének gyenge színvonala ezzel is összefügghet, a kutatási igazgató kifejtette: Magyarországon két narratíva él a korrupcióval kapcsolatban. Az egyik, hogy ez senkit nem érdekel, a másik pedig az, hogy erre alapozva kell leváltani a kormányt, mert ez a legfontosabb ügy.
„Az igazság valahol a kettő között van. Azt látjuk, hogy míg a Tisza Párt szavazói között nagyon jelentős mozgósító téma a korrupció – körükben a korrupció mint probléma megelőzte a drágaságot is -, addig a fideszesek körében ez nem egy fontosnak tekintett téma. Erre alapozva szokták sokan azt mondani, hogy egy kormányváltáshoz nem feltétlenül a korrupciós tematika visz közelebb”, mondta az adásban a kutatási igazgató.
A Policy Solutions adatai is inkább azt sugallják, hogy „mivel a fideszesek is elsősorban az árakat és a béreket tartják a legnagyobb problémának, valószínűleg a gazdasági helyzetértékelés a leggyengébb láncszeme a Fidesz támogatottságának. Ráadásul a 2025-re vonatkozó kilátások is nagyon, és a Fidesz szempontjából talán az a legveszélyesebb, hogy még a saját szavazói sem gondolják úgy, hogy az anyagi helyzetük javulni fog a jövőre”, fejtegette Bíró-Nagy. A kutatás alapján a kormánypárti szavazók 2025-ben jellemzően azt gondolják, hogy stagnálni fog a helyzet, talán nem romlik tovább. Ezzel szemben az ellenzéki szavazók jelentős része arra számít, hogy saját helyzete tovább romlik 2025-ben.
Néhány további fontos megállapítás a kutatásból:
- Szét kell választani a kormány narratíváját és az emberek helyzetértékelését. Az az optimizmus, hogy 2025 végre elhozza a növekedést, az emberek hangulatában egyáltalán nem érzékelhető.
- 2026-ra nézve a legnagyobb veszély a Fidesz számára az, hogy amellett, hogy van egy esélyes kihívója, a gazdasági helyzetértékelés két éve igencsak negatív, ráadásul az sem látszik, 2025-ben mitől fordulna meg.
- Nem véletlen, hogy a nemzeti konzultáció is gazdasági témáról szól, nem a migrációról szól, nem Soros Györgyről vagy Brüsszelről, a szokásos ellenségképekről. Ez is jelzi, a kormány tudatában van annak, hogyha nem tud fordítani ezen a negatív gazdasági hangulaton, nagyon nehéz dolga lesz a következő választásokon.
- Az a fajta felmentő mechanizmus, hogy nem a kormány a felelős mindazért, ami a magyar gazdaságban történik, hanem a brüsszeli szankciók, vagy a háború, „az elhibázott európai uniós szintű döntések”, ez egyre kevésbé működik.
Problémák toplistája
A Policy Solutions „Mit kíván a magyar nemzet?” című 2024-es problématérképe szerint a magyarok számára 2024-ben az alacsony fizetések a legégetőbb probléma (36%).
A megélhetés költségei a második legtöbb említést kapták (34%), a harmadik helyre pedig az egészségügy állapota került (30%).
A negyedik helyen a korrupció kiugróan magas szintjét említették (25%), ötödik helyen a túl nagy társadalmi egyenlőtlenségeket mondták nagy problémának a magyarok (18%).
A top 10 problémakörben a hatodik helyen áll az akkumulátorgyárak építésével kapcsolatos aggályok (11%), hetedik a bevándorlás (10%), nyolcadik a „homoszexuális propaganda” elleni fellépés (8%), kilencedik az orosz befolyás szintje hazánkban (7%), tízedik a tömegközlekedés helyzete (6%).