Az üzletek bezárási hulláma még a Covid-járvánnyal kezdődött, majd az elszálló infláció tovább rontott a helyzeten. Most újabb kihívással szembesülhetnek a vállalkozások, a kormány ugyanis jócskán megemeli a céges áram jövedéki adóját. A villamosenergia esetén 11 százalékos emelés lesz, a földgázra pedig közúti járművek üzemanyagkénti kínálás, értékesítés és felhasználás esetén 12,5 százalékos növekedés.
Bár az emelés mértéke nem drasztikus, az energetikai szekértő szerint inkább csökkenteni kellene a vállalkozások terhét, nem pedig növelni, mert már így sem versenyképesek a magyar cégek a regionális piacon.
„Az irány azért nem helyes, mert a magyar ipari elektromos fogyasztók már így is fizetnek egy csomó adót, a Robin Hood adótól kezdve a 27 százalékos áfán keresztül a szerkezetátalakítási díjat is, tehát ilyen szempontból egy ilyen extra adót a nyakukba akasztani az irányba nem helyes” – fogalmazott Balogh József energia szakértő.
Az emelés várhatóan a vállalati áramvásárlási szerződések árazásában is érződni fog. A drágább áramár érzékenyen érintheti a sütődéket, és más üzleteket is. Azért, hogy kigazdálkodják az emelkedő költségeket, áremelésre kényszerülhetnek – hangsúlyozta a Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
A jövő évi költségvetési törvénytervezet 3,2 százalékos inflációval számol, miközben a jövedéki adó emelése ennek több mint háromszorosa lesz, azaz 11 százalék.
Kerestük az Energiaügyi Minisztériumot, hogy megtudjuk, mi indokolta a jövedéki adóvolátázást. A Nemzetgazdasági Minisztériumtól pedig azt tudakoltuk, hogy a cégeket érintő jövedéki adóváltozás esetén, monitorozzák-e az árakba való beépülését, és tarthatónak tartják-e a jövő évi infláció mértékét. Adásunkig nem érkezett válasz kérdéseinkre.