Itthon

Megszólalt Oszkó Péter arról, hogy egy nagy hitelminősítő rontotta a magyar gazdaság kilátásait

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

A Moody's továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot, csak az ország hitelminősítésének kilátását stabilról negatívra rontotta. Ez azt jelzi, hogy a következő időszakban, ha nem történnek érdemi változások, a magyar adósbesorolás leminősítése is bekövetkezhet, ami súlyos gazdasági következményekkel járhat. Az ATV Híradó riportja. 

Hirdetés

A Moody’s jelentése szerint az egyik legfőbb kockázati tényező az uniós források akadozása. A hitelminősítő szerint Magyarország akár az év végéig elveszítheti az EU-s pénzek egy részét, ami tovább súlyosbíthatja a gazdasági helyzetet. Emellett a német gazdaság állapota és az ebből eredő nyomás is negatívan érinti Magyarországot. A 2026-os választások előtti esetleges költségvetési osztogatás tovább növelheti a problémákat.

Molnár László, a GKI vezetője szerint a negatív kilátás azt jelzi, hogy a leminősítés egyre valószínűbb, amennyiben a kormány nem hajt végre érdemi változtatásokat a hitelminősítő által kiemelt problémás területeken: 

 „Egy ilyen helyzetben a kormány, amely fontosnak tartja a minősítést, általában olyan lépéseket tesz, amelyek megerősítik a gazdasági folyamatok stabilitását”

A leminősítés gazdasági hatásai

Oszkó Péter, korábbi pénzügyminiszter, kiemelte: egy leminősítés esetén az államadósságot magasabb kamatokkal lehet csak finanszírozni, amely már minden magyar állampolgár pénztárcáján érzékelhető lenne. „Ha megint 1000-1500 milliárd forinttal többe kerül a magyar államadósság finanszírozása, az azt jelenti, hogy rengeteg mindenre nem jut pénz – oktatásra, egészségügyre és sok más területre” – figyelmeztetett.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Pénzügyminisztérium közleményeikben hangsúlyozták, hogy Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott országként van nyilvántartva. Ugyanakkor érdemi választ nem adtak a Moody’s által kiemelt problémákra. A Nemzetgazdasági Minisztérium egy korábbi közleményére hivatkozva kijelentette, hogy „a békeköltségvetés hozzájárul ahhoz, hogy a magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható, magas ütemű növekedési pályára.”

Gazdasági növekedési kilátások: optimizmus vagy illúzió?

Dávid Ferenc, gazdasági szakértő, a DK politikusa emlékeztetett arra, hogy míg a kormány 2025-re 3,4%-os GDP-növekedéssel számol, a Moody’s  alacsonyabb növekedést prognosztizál. 

„Hogyha ezek a gazdasági előrejelzések valósak, akkor nagyon bizonytalan vagyok abban, hogy a kormány optimizmusa megalapozott-e”

 – mondta.

Míg a Standard & Poor’s egy hónapja stabil kilátást jósolt Magyarországnak, a Fitch Ratings várhatóan egy hét múlva publikálja felülvizsgálatát. A nemzetközi hitelminősítők által adott előrejelzések jelentős hatással lehetnek a gazdasági folyamatok alakulására és a befektetői bizalomra.  A Moody’s negatív kilátása egyértelmű figyelmeztetés a magyar gazdaság számára. Amennyiben a kormány nem kezeli a kiemelt problémákat, a leminősítés súlyos pénzügyi következményeket hozhat, amelyek hatása mindenki számára érzékelhető lesz. Az uniós források biztosítása és a fenntartható gazdasági növekedés elérése kulcsfontosságú lesz a következő időszakban.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek