Itthon

Nagy a baj? Bizonytalanok az ország pénzügyei? – Két minisztérium is reagált még az éjjel a váratlan és negatív eseményre

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

A Moody's negatívra módosította Magyarország adósbesorolásának stabil kilátását, miközben a besorolás Baa2 maradt. Ez bántó meglepetés a kormánynak. Ez ugyanis egyebek mellett azt jelenti, hogy a neves hitelminősítő szerint Magyarország gazdasági és pénzügyi helyzete bizonytalanabbá vált.

Hirdetés

A hitelminősítő döntése mögött az áll, hogy Magyarország nem teljesíti az EU-s forrásokhoz szükséges feltételeket, ami kockázatot jelent a forrásvesztés szempontjából. A Moody’s ugyanakkor 2026 és 2028 között évi 3 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál, amelyet az elektromos jármű- és akkumulátorgyártásban megvalósuló jelentős működőtőke-befektetések (FDI) támogatnak.

A Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium éjjeli rendkívüli közleményükben hosszasan magyarázták, hogy Magyarország megítélése továbbra is kedvező a nemzetközi pénzpiacokon, amit az állampapírok iránti töretlen kereslet, sikeres kötvényaukciók, valamint a folyamatos FDI-beáramlás igazol. Kiemelték, hogy a kínai beruházások, a high-tech akkumulátorgyárak, és az elektromosautó-gyártása is hozzájárul a gazdasági növekedéshez. Azt is hangsúklyozták,. hogy a kormány új, 21 intézkedésből álló gazdaságpolitikai akciótervet hirdetett, amely 4000 milliárd forintot mozgat meg. Ebből 2632 milliárd forint a családokat támogatja, míg 1410 milliárd forint a kis- és középvállalkozásokat segíti a Demján Sándor Programon keresztül. A cél, hogy 2025-re a gazdasági növekedés meghaladja a 3 százalékot, miközben erősítik a fogyasztás bővülését, a vásárlóerőt és a megfizethető lakhatást.

Mit jelent ez az egész sztori? Miért magyarázkodnak ekkora elánnal a minisztériumok? 

A Moody’s Investors Service egy nemzetközi hitelminősítő intézet, amely értékeli az országok, vállalatok, bankok és más szervezetek pénzügyi helyzetét és hitelképességét. A Moody’s minősítései segítenek a befektetőknek megítélni, hogy mennyire kockázatos egy adott ország, vállalat vagy pénzügyi eszköz hitelének visszafizetése. A Baa2 egy befektetésre ajánlott kategória a Moody’s skáláján. Ez azt jelenti, hogy Magyarország államadósságát a Moody’s szerint a befektetők még biztonságosnak tekinthetik, bár már nem a legjobb kategóriába tartozik.

A Baa2 az átlagos kockázatot tükrözi: az ország képes törleszteni adósságát, de vannak gazdasági vagy politikai tényezők, amelyek a kockázatot növelhetik. Ez a Moody’s hitelminősítési skálájának középső szintje a befektetési kategóriában.  A kategóriák rangsorolása szerint a „Baa” szint közepesen jó hitelképességet jelez. A „2” a szinten belüli középső helyezést jelenti (Baa1 a legjobb, Baa3 a leggyengébb a Baa szinten).

Kilátás negatívra módosítása a jövőbeni lehetséges besorolásra utal. A Moody’s a stabil kilátás helyett negatív kilátást adott, ami azt jelenti, hogy az ország hitelminősítése a jövőben rontható lehet. Ez nem automatikusan jelent besoroláscsökkentést, de arra utal, hogy a Moody’s szerint nőtt a kockázata annak, hogy Magyarország pénzügyi helyzete romlik. Tehát a neves hitelminősítő szerint Magyarország gazdasági és pénzügyi helyzete mindenképp bizonytalanabbá vált. Ebben az esetben a Moody’s az EU-s források körüli bizonytalanságokat és a gazdasági kihívásokat (pl. infláció, adósságkezelés, geopolitikai helyzet) tartotta meghatározónak.

Miért fontos ez?

A Moody’s és más hitelminősítők besorolásait a nemzetközi befektetők figyelembe veszik, amikor eldöntik, hogy egy ország kötvényeibe (államadósságába) fektetnek-e be.  Ha a kilátás negatív, az arra utal, hogy a hitelminősítő szerint nőhet a pénzügyi kockázat, ami magasabb hitelkamatokat és nehezebb hitelfelvételt eredményezhet az adott ország számára. A befektetési kategóriában maradás azonban pozitív jel, mert Magyarország továbbra is biztonságosnak számít a befektetők számára.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek