Itthon

Itt a váratlan bejelentés – Újabb ellenzéki párt jelezte, hogy önállóan indul majd 2026-ban

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Az MKKP önállóan indul a 2026-os választáson.

Hirdetés

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) önállóan méreti meg magát a 2026-os parlamenti választáson – jelentette be Nagy Dávid, a párt igazgatója a párt fennállásának tízéves évfordulóján tartott rendezvényen. Az eseményen a párt politikusai hangsúlyozták, hogy az MKKP nemcsak viccpárt, hanem képes komoly társadalmi kérdésekről is beszélni, olyanokról is, amelyeket más politikai szereplők elkerülnek.

Döme Zsuzsanna Suzi, a párt társelnöke (Kovács Gergely társpártelnök és hegyvidéki polgármester párja) kiemelte: az MKKP „megengedheti magának”, hogy olyan témákat képviseljen, amelyeket a hagyományos pártok politikai kockázatosnak ítélnek. Példaként említette, hogy a párt kiállt a Magyarországon áthaladó migránsok mellett, és fellépett a kormány gyűlöletkampányai ellen. Döme szerint a hagyományos politikusok gyakran nem mernek nyilatkozni bizonyos kérdésekben, mert attól tartanak, hogy azzal nem nyernének szavazatokat.

Döme Zsuzsanna (balra) 

A társelnök kritizálta a fővárosi közgyűlést is, amely szerinte „kis parlamentté” vált, ahol a pártok nem a fővárosi hatáskörbe tartozó ügyekkel foglalkoznak. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedekben a hagyományos politikusok gyávasága jellemezte a közéletet.
Az MKKP és az ellenzéki viszonyok

Önállóság érdekessége 

Az MKKP önálló indulása azért különösen érdekes, mert Magyar Péter, a jelenleg legnagyobb támogatottsággal rendelkező ellenzéki párt vezetője mintha partnerként tekintene a Kutyapártra. Az elmúlt hetekben Magyar Péter és Vitézy Dávid jelenlétében tárgyaltak Kovács Gergellyel fővárosi ügyekről, ami a két párt közötti együttműködés lehetőségét vetíti előre.

A Tisza párt élesen elhatárolódik a hagyományos ellenzéki pártoktól, amelyeket gyakran „óbaloldalnak” nevez. A Demokratikus Koalíció (DK) és annak vezetője, Gyurcsány Ferenc különösen sok kritikát kapott tőle. Egy korábbi interjúban Magyar Péter úgy fogalmazott: „Gyurcsány Ferenc és az óbaloldali pártok politikája a múltba ragadt, nem képesek valódi alternatívát nyújtani a kormánnyal szemben.”

A Demokratikus Koalíció szintén bejelentette, hogy a 2026-os választáson mind a 106 egyéni választókörzetben önálló jelöltet indít. Erről Gy. Németh Erzsébet, a párt alelnöke beszélt egy sajtótájékoztatón. Ez a döntés erősíti a széttöredezettség képét az ellenzéki oldalon, amely korábban az „egy az egy elleni” stratégia mentén próbált fellépni a Fidesz ellen.

Az „egy az egy elleni” elv és annak feladása

Korábban az ellenzéki pártok egységben való indulásának elve, az „egy az egy elleni” stratégia a Fidesz választási rendszerének sajátosságaira adott válaszként jött létre. Az ellenzéki pártok célja az volt, hogy minden választókörzetben egyetlen közös jelölt álljon szemben a Fidesz jelöltjével, ezzel maximalizálva a szavazatok összpontosítását és esélyt adva a győzelemre. A 2022-es választási vereség után azonban az ellenzék egysége szétesett, és egyre többen érveltek amellett, hogy a külön indulás több szavazót hozhat. Az ellenzéki pártok széttöredezettsége most új kihívások elé állítja az ellenzéki oldalt.

Az MKKP és a DK önálló indulása azt jelzi, hogy 2026-ban a korábbi stratégiák helyett az ellenzéki pártok – ha nem történik időközben valami fordulat, akkor  –  egyéni érdekeik mentén indulnak, ami tovább erősítheti a kormánypártok  esélyeit az egyéni választókörzetekben. Igaz, az ellenzéki oldalon jelenleg csak egy domináns párt van, a Tisza, a többi párt támogatottsága alacsony, vagy egészen mérhetetlen. 
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek