Itthon

Drámai megállapítás: rengetegen halnak meg amiatt, hogy kevés a pénz az egészségügyben

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Nagyon sok elkerülhető haláleset történik Magyarországon. Ennek egyik oka, hogy az állam keveset költ az egészségügyre, hangzott el a Magyar Orvosi Kamara kongresszusán. A felszólalók azt mondták: a kormány akkor kezelné prioritásként az egészségügyet, ha a választók nagyobb nyomást helyeznének rá emiatt. A kamara elnöke híradónknak arról beszélt, hogy a kormány és a MOK között…

Hirdetés

Milyen az emberek hozzáférése az állami egészségügyhöz? Ez volt a fő témája a Magyar Orvosi Kamara kongresszusának. Az MTA doktora szerint a nem megfelelő hozzáférést jól mutatja, hogy hány elkerülhető haláleset történik.

„2015 és 2019 közötti 5 éves időszakban, ha elértük volna Csehország színvonalát, akkor 86 ezerrel, 37 százalékkal kevesebb lett volna a halálozás a 75 évesnél fiatalabb lakosság körében” – Orosz Éva szerint az állam egészségügyi kiadásai tendencia szerűen csökkennek, pedig a gazdaság teljesítménye lehetővé tenné a nagyobb hozzájárulást.

„Se az egészségüggyel, se az oktatással, se a környezetvédelemmel nem lehet választást nyerni, mégpedig azért, mert nincs olyan irányú nyomás a kormányzaton lakosságtól, szakszervezettől, bárkitől” – fogalmazott Orosz.

Az egészségügyi szakértő pedig előadásában arról beszélt, Magyarországnak nincs egészségpolitikája, de a jelenlegi helyzet annak megalkotására sürgetheti az érintetteket. „Szeptember óta egy permanens választási kampány folyik, ebben a választási kampányban a top 3 téma közé bekerült az egészségügy problémája és az egészségpolitikai kérdések” – mondta Gilly Gyula egészségügyi szakértő.

A korábbi egészségügyi államtitkár az ágazat problémáit taglalva elmondta, az orvoshiánynak és a hosszú várólisták kialakulásának szerinte van egy érdekes oka.

„Azt gondolom, hogy a paraszolvencia megszüntetése volt az igazi oka. Hiszen a kollegáinknak egy része abban a reményben, hogy kap paraszolvenciát, az intézményben próbálta a beteget gyógyítani. Most nem tehet mást, mint hogy megpróbálja a jövedelmeit egy egészen más úton restaurálni, és megpróbálja ezt a jövedelmet az intézmény falai kívül megszerezni” 

– magyarázta Ónodi-Szűcs Zoltán korábbi egészségügyi államtitkár. A MOK elnöke szerint a jobb egészségügyhöz erősebb kamarára van szükség. „Kényes béke van, ezt az elnökségen belül fogalmazták meg. A MOK helyzete nincs ott ahol kellene, ahol jó lenne a betegnek valójában, nem tudja gyakorolni azt a feladatom hogy a minisztérium irodái és betegágyak között egy közvetítőszerepet vállaljon” – fogalmazott. Álmos Péter hangsúlyozta: ehhez több párbeszédre lenne szükség a kormányzattal.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek