Bombaként robbant reggel a hír: a Medián legújabb mérése szerint az elmúlt hónap során a Fidesz jelentősen veszített szavazótáborából, miközben a Tisza enyhén növelte a népszerűségét. A biztos szavazó pártválasztó között – ez a mérés modellezi a legpontosabban egy valódi választás listás eredményét – a Tisza 47, a Fidesz 36 százalékon áll.
A kormánylap, a Magyar Nemzet szerint azonban csak egy újabb manipulatív mérésről van szó, mellyel a választók akaratát próbálják befolyásolni.
Néhány órával később a Századvég teljesen más eredményt hozott nyilvánosságra: eszerint a Fidesz továbbra is őrzi vezető helyét: 40 százalékon áll a 35 százalékos Tisza előtt.
Az egymásnak teljesen ellentmondó mérések kapcsán a választó teljesen elbizonytalanodhat – feltéve, ha minden közvélemény-kutatást hitelesnek tart. Ha nem, már csak az a kérdés, melyiknek, és miért éppen annak hisz? Ennek kiderítése azonban szétfeszítené jelen cikk kereteit, így az alábbiakban öt kutatás átlagát kiszámolva próbálunk támpontot adni.
Az öt cég: a Századvég, a Medián, a Nézőpont, a Publicus és az Idea. Ezek a kutatók közöltek ugyanis pártpreferenciákat novemberi adatfelvétel alapján. A Fidesz esetében a két szélsőérték között 10 százalék a különbség: a Mediánnál 36, a Nézőpontnál 46 százalékon áll. A Tisza esetében még nagyobb, 12 százaléknyi a különbség a legjobb a és a legrosszabb adat között: A Századvég 35, a Medián 47 százalékra mérte Magyar Péter pártját.
Az öt cég kutatásának átlaga alapján a kerekített eredmény:
- Fidesz 40 százalék
- Tisza 39 százalék
- Mi Hazánk 6 százalék
- DK 5 százalék
- Kutyapárt 5 százalék
A kutatók és az elemzők gyakran felhívják a figyelmet a tendenciák fontosságára. Megfogadva a tanácsot, a júniusi EP-választás (listás) eredményét, illetve az általunk kiszámolt novemberi átlag adatokat alapul véve elmondható, hogy nyár óta a Tisza 10 százalékkal erősödött, miközben a Fidesz 5 százalékkal gyengült. A kisebb pártok nagyjából úgy állnak, mint júniusban.