2017-ben fogadta el az országgyűlés a felsőoktatási törvénynek azt a módosítását, ami végül a CEU Magyarországról való elköltözéséhez vezetett. A kormány feltételül szabta, hogy csak olyan intézmény működhet itthon és adhat külföldi oklevelet, amely a saját hazájában is oktat.
A számtalan tüntetés, valamint annak ellenére, hogy az egyetem teljesítette a módosított törvényi feltételeket, azaz a New Yorki Campus szerződött volna a magyar állammal, a kormány nem írta alá a megállapodást. Ezután sorra érkeztek a panaszok az Alkotmánybírósághoz, ami egy év után felfüggesztette az eljárást, mondván: meg kell várni az Európai Bíróság előtt folyó eljárás végét.
Az Európai Bíróság 2020 októberében mondta ki, hogy a lex CEU jogsértő, ekkor azonban a CEU már Bécsben működött. Most a 24.hu szúrta ki, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány nevében október végén benyújtott egy salátatörvény-javaslatot, melynek elfogadása esetén a lex CEU hatályát vesztené.
„Nagyon örülök ennek, hiszen ez azt jelenti, hogy a kormány maga is rájött, és ezzel szinte elismeri azt, hogy ez a törvény igazságtalan volt. Értelmetlen és általában ellentétes az Európai Uniós törvényekkel” – ezt a CEU professzora mondta híradónknak. Fodor Éva szerint ugyanakkor a kormány lépése csupán egy látszatintézkedés.
„A kollégáim felszámolták az itteni létüket, komoly személyes és anyagi áldozatok árán kiköltöztek Bécsbe. Ezt nagyon nehéz vissza csinálni, ezért mondom azt, hogy ez a döntés nagyon későn jött a magyar kormány részéről. Arra nem látok esélyt, hogy a CEU visszahozza a diplomát adó képzéseit. Bécsben, berendezkedtünk, nagyon klassz képzéseink vannak” – mondta.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász arról beszélt, hogy a módosításban nincs részletes indoklás, azonban szerinte a magyar kormány az uniós elvárások hatására változtatna korábbi álláspontján. Továbbá van egy másik tényező is, ami befolyásolhatja a döntést.
„Ha ne adj Isten valamiféle keletről érkező közös burgonya kutató egyetem, vagy valami hasonlót szeretne megvalósítani Magyarországon a kormány az új, általa diktált trendeknek megfelelően, akkor nem baj hogyha ez a szöveg már nincsen hatályban, hiszen ez jelentősen megkönnyíti a dolgot” – fogalmazott.
A CEU-nak továbbra is maradt tevékenysége Budapesten, de nem oktatás, csak a könyvtár, az OSA archívum és a Demokrácia Intézet.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)