Itthon

Sztárközgazdász: A magyar gazdaság jó ideje nem képes a növekedésre

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Elfogadta a parlament a jövő évi adócsomagot, ennek részeként számos adónemnél 2025-től bevezetik az inflációkövető emelést. Közben megszületett a három évre szóló minimálbér-megállapodás. Orbán Viktor történelminek nevezte a megállapodást, amely európai mértékben is oda helyezi a minimálbért, „ami méltó hozzánk”.  Az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége Pogátsa Zoltán közgazdász volt.

Hirdetés

Magyarország sarokszorítóba került, hiszen a magyar bérek a legalacsonyabbak között vannak az Európai Unióban – mondta Pogátsa Zoltán közgazdász az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Az a modell, ami lehetővé tenné, hogy béremelés történjen, a magyar gazdaságnak termelékenynek kellene lennie, 

de ennek már az elmúlt 5-10-20 évben meg kellett volna ágyazni a közgazdász szerint.

Mint elmondta: régóta mondják kritikaként, hogyha az ország nem fektet az oktatásba, egészségügybe, a humántőkébe, a közlekedésbe, akkor eljön az a pont, hogy nem tud tovább nőni a magyar gazdaság. Amit az elmúlt években nem fektettek bele ebbe, az egy felső korlátját adja annak, hogy miből lehet bért fizetni. “Ez a gazdaság ennyit tud előállítani jelenleg. Láthatóan jó ideje már nem képes a növekedésre” – fogalmazott Pogátsa Zoltán. Ha nem nő a gazdaság, abból csak úgy lehet magasabb béreket fizetni, ha belső átcsoportosítás, újraelosztás történik – szerinte itt van tér. Példának mondta, hogy a magyarok a GDP-ből 46 százalékot visznek haza bérek formájában, Hollandiában ugyanez az adat 64 százalék.

Be kellene indítani a keresletet a gazdaságban, szükség lenne rá – szögezte le a szakember. Ugyanakkor óvatos a kormány: ha nem jönnek a számok, nem lesz ekkora béremelkedés. 

Ez szerinte azt sugallja, hogy senki sem biztos abban, hogy a kijelölt számok teljesülni fognak.

Közben bonyolult folyamatok zajlanak, az élelmiszerárak például nagyot ugrottak az elmúlt években, a szolgáltatások ára még most is sokszor 10 százalék fölött emelkedik, és a lakásárak is problémát okoznak, amit nem lehet rövidebb távon kezelni. A költségvetés nehéz helyzetben van, így a kormány mozgástere is szűk – magyarázta a közgazdász. 

 Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024.01.01.-2024.10.31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek