A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) évek óta oszt élelmiszercsomagokat a rászorulóknak uniós forrásból. A csomagok főként választások előtt érkeznek meg az érintettekhez azzal a felhanggal, hogy a kormány küldte őket.
Mint az Átlátszó.hu októberben megírta, először Hadházy Ákos parlamenti képviselő mutatta be 2017-ben, hogy a csomagokban található termékeket túlárazottan szerezhette be az SZGYF. Az ügyet az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az Olaf is vizsgálta – erről a 24.hu értesült 2018-ban.
Majd az SZFGY újabb tendert írt ki 2019-ben és 2020-ban. Ennek kapcsán az Átlátszó közadatigénylést adott be, amelyből kiderült, hogy milyen termékekre adtak árajánlatot a cégek. Azt viszont, hogy pontosan mi mennyibe került, és mit tettek végül a csomagokba, az SZGYF nem árulta el. Az Átlátszó ezért adatpert indított, amit 2022 végén jogerősen is megnyert.
A kiperelt adatokból kiderült, hogy a termékeket túlárazták: egy doboz tej például 159 forint helyett 516 forintba került, egy liter olaj pedig 489 forint helyett 1333 forintba.
Az Átlátszó és a Transparency International Magyarország 2023 nyarán feljelentést tett a NAV-nál, valamint bejelentette az ügyet az Integritás Hatóságnál, arra hivatkozva, hogy a véleményük szerint a közbeszerzés során nyertes cégek többszörösen túlárazva szállította le az élelmiszereket.
Januárban arról is beszámolt a lap, hogy sok hátrányos helyzetű településre pont nem jutott a csomagokból.
Az Integritás Hatóság (IH) saját sikertörténeteként tálalta azt az ügyet. Miközben a NAV-nyomozás folyik, az IH október 7-én közleményt adott ki arról, hogy lezárta a vizsgálatát és arra jutott, hogy összesen 10,2 milliárd forintos túlárazás történt, és emiatt 8 százalékkal, számszerűen 1,4 millió csomaggal kevesebbet kaphattak a rászorulók. A hatóság ezért bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt szintén feljelentést tesz.
A feljelentés következményeiről kérdezte a legfőbb ügyészt Vadai Ágnes november 9-én: „vizsgálta-e az ügyészség, és ha igen, milyen eredménnyel az Integritási Hatóság által feltárt a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program keretében lezajlott projektek körüli gyanús túrárazásokat”.
Az írásbeli választ igénylő kérdésre Polt Péter felelt, a szöveg ma került ki a Legfőbb Ügyészség honlapjára: e szerint az ügyben két büntetőeljárás van folyamatban, mindkettőt a Nemzeti Adó és Vámhivatal folytatja. Mindkét eljárás felderítési szakban van, bűncselekmény megalapozott gyanújának közlésére még nem került sor, írja Polt Péter.