A HVG írt arról, hogy lengyel kormány államosítással mentené meg a csőd szélére került czestochowai kohászati társaságot, amelynek indiai tulajdonosa, a Liberty Steel – hasonlóan a Dunaferrhez – nem tudta teljesíteni vállalásait. A beszámoló szerint Lengyelországban az állami Weglokoks cég négy hónapra kibérelte a kohót, és már megkezdte az acélmű újraindítását. Az elmaradt béreket kifizették, és elbocsátásokat nem terveznek.
A HVG cikkét Dunaújváros polgármestere, Pintér Tamás is megosztotta a közösségi oldalán, és a következőt írta a poszthoz:
„Mi sem kérünk mást, mint azt, amit a lengyelek megtettek. Bízom benne, hogy a jó példa ragadós lesz és megfogadja azt a magyar kormány is, már csak azért is, mert korábban többször is megígérte az állami kézbevételt”. Ennek kapcsán kereste meg az atv.hu a Nemzetgazdasági Minisztériumot. Arra voltunk kíváncsiak, tervezi-e a kormány a Dunaferr államosítását.
Kérdésünkre Lóga Máté gazdaságstratégiáért, iparért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkár kijelentette: véleménye szerint hergelés és hazugság keveredik az ügyben, Lengyelországban ugyanis nem államosítottak semmilyen üzemet. A valóság ezzel szemben az, hogy a lengyel állam létrehozott egy vállalatot, amely ideiglenesen bérbe vette az ipari területet a felszámolótól.
„Egy felszámolási eljárás zajlik, amiben a felszámolónak van döntési jogköre arra vonatkozóan, hogy melyik potenciális befektetőnek tudja eladni, vagy hasznosításra adni a területet, és ezen keresztül hogyan tudja a korábbi hitelezőket a leginkább megfelelő módon kompenzálni a korábbi veszteségeiért” – emelte ki az államtitkár. A dunaújvárosi eset kapcsán hangsúlyozta: a magyar kormány az elmúlt időszakban számtalan alkalommal és több milliárd forint értékben nyújtott segítséget a vállalat számára. „Kihangsúlyoznám azt is, hogy az a bérgarancia alap, ami megnyílt, az lehetővé teszi azt, hogy az itt dolgozó emberek a havi juttatásaikat maradéktalanul megkapják” – tette hozzá.
Ahogy arról november közepén portálunk is beszámolt: mivel a Lyberty Steel többszöri felszólításra sem tett eleget törvényi kötelezettségének, ezért a kormány a Bérgarancia Alapból kifizette a Dunaferr-cégcsoport dolgozóinak októberi bérét. Az érintett közel 3500 munkavállaló megkapta a fizetését, amelyre a kormányzat mintegy 2 milliárd forintot különített el.
Az államosítással kapcsolatos javaslatokat elutasítva a Lóga Máté hangsúlyozta, hogy a munkavállalók helyzetére már találtak megoldást. „Egy szakpolitikai állásfoglalás kikérése esetén természetesen a felszámolóval együtt fogunk dolgozni, amennyiben ő igényt tart rá” – tette hozzá, és kiemelte, hogy a felszámolási törvény betartása prioritás, és a felszámoló munkáját sem akadályozni, sem befolyásolni nem szabad. „Úgyhogy szeretném visszautasítani ezeket a javaslatokat, amiket a magam részéről okoskodásnak veszek” – fogalmazott.
Arra a kérdésünkre, hogy szükség esetén a kormány kész-e a következő hónapokban is átvállalni a dolgozók bérének a kifizetését, az államtitkár úgy fogalmazott: „Amennyiben a felszámoló lehívja a Bérgarancia Alapból esedékes fizetéseket, természetesen a magyar kormány ezt ki fogja fizetni”. Hangsúlyozta: éppen ezért mindenki számára az a cél, hogy a felszámoló minél gyorsabban megoldást találjon a kialakult helyzetre. „Ugyanis a gyorsaság az mindenkinek az érdeke ebben a szituációban” – fogalmazott Lóga Máté.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)