A munkahelyi zaklatásról szóló nemzetközi kutatás volt az ATV Start című műsorának egyik témája hétfőn, a nők elleni erőszak felszámolásának világnapján. Herczeg Mária, a Magyar Szakszervezeti Szövetség nőtagozatának vezetője ezzel kapcsolatban kifejtette: Az erőszak és ezen belül a nők elleni erőszak még mindig jelen van a munkahelyen, és nem csillapodik.
74 százalék férfi
A Magyar Szakszervezeti Szövetség néhány évvel ezelőtt saját hatáskörben végzett egy hasonló kutatást az Idea Intézettel a Metoo mozgalom kapcsán, „akkor nagyon rémisztő adatok jöttek szembe”. A mostani felmérést hat országgal együtt végezték, és kiderült: a munkahelyi zaklatások elkövetőinek 74 százaléka férfi, tehát zömében a nőket éri szexuális zaklatás.
A közkeletű feltételezéssel szemben a zaklatást nem feltétlenül a hierarchiában a nők fölött álló személyek követik el, nem a főnök, hanem kolléga, tehát azonos beosztású munkatárs.
„Először azt feltételezzük, hogy a főnök visszaél a hatalmával, és a leglátványosabb esetekben ez így is van. De nem csak arról van szó, hogy a csúcsvezető zaklatja a titkárnőt, hanem értsük úgy, hogy egy csoportvezető, vagy egy gyártószalag felügyelője végigmegy a soron, és mondjuk, végigtapogatja a lányok fenekét, hogy úgymond mindenki helyén van-e”, mondta a műsorban Herczeg Mária.
Jellemző formák
A kutatásból is kiderült, hogy általában milyen típusú visszaélésekre panaszkodnak leginkább a női munkavállalók:
- Nem kívánatos, zavarba ejtő bámulás
- Szexista viccek
- Nem kívánatos fizikai kontaktus, közelség
Arra a kérdésre, hogy ilyen esetekben jellemzően mi történik, a szakember kifejtette: „Leginkább semmi. Jellemzően a nőnek egyedül kell megküzdeni ezzel a helyzettel, mert sajnos nincs meg a nők körében a támogató közeg. Bármelyik nő elszenvedhet munkahelyi zaklatást adott esetben, és a legtöbb munkahelyen nincs titok, mindenki tudja, hogy mi történik, mégsem támogatják azt, akit végül kiszemel magának egy hiéna. Azt mondják, küzdj meg vele, meg, Mancika, Rózsika, rövidebb volt a szoknyája, meg ő is úgy nézett vissza.”
A kutatás egyik legszörnyűbb tanulsága, hogy sok nő megtanult együtt élni az ilyen szituációkkal. A másik, hogy számos munkahelyen még mindig nincs vállalati protokoll, ami ilyen esetekre egyértelmű útmutatást adna. „Egy konkrét esetben, amikor egy zaklatást elszenvedett munkavállaló nő elment a följebbvalóhoz, a csoportvezető csak annyit mondott, hogy a Józsi nem olyan, a lányok félreértettek valamit”.
Jó hír viszont, hogy a multinacionális cégeknél van ilyen protokoll, van zöld szám a bejelentéshez, melyeket bizottság vizsgál ki.
Van protokoll
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) 2019-re megalkotta az erőszak és a zaklatás elleni programot. A több éves munkában a munkaadók, a munkavállalók és a kormányok képviselői dolgoztak együtt. Az ILO azt ajánlja a tagállamoknak, hogy ratifikálják az Egyezményt.
Magyarországon ez nem történt meg, mondta Herczeg Mária, „itthon a Munka Törvénykönyvében egy kerek mondat van, hogy mindenkinek joga van az egészséges, biztonságos munkahelyhez.”
Ezzel szemben például Ausztráliában törvénybe iktatták, hogyha valakit munkahelyi zaklatás ér, azt két hét pótszabadság illeti meg, és a munkába való visszailleszkedéshez is segítséget kell neki adni.
Férfiak elleni erőszak
A munkahelyi zaklatások 25 százaléka férfiakat érint. Az erőszakos megnyilvánulások elsősorban a szolgáltatásokkal kapcsolatosak. Elszenvedői például:
- Jegyvizsgálók
- Pénztárosok
- Tömegközlekedési járművezetők
Ezek az esetek nem szexuális zaklatások, és nem is mindig fizikai, hanem esetenként verbális erőszakról van szó, azonban ettől függetlenül elfogadhatatlanok. A nemzetközi jogszabály azt is kimondja, hogy a munkáltatónak kutya kötelessége megvédenie a munkavállalóit harmadik féltől, tehát ilyen esetekben az ügyfelektől, vagy a szolgáltatást igénybevevőktől, tette hozzá Herczeg Mária.
A teljes kutatást hétfőn hozzák nyilvánosságra, és reményeik szerint ez megágyaz az ILO Egyezmény ratifikálásának Magyarországon is.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)