Itthon

Zavart a kapitány, zátonyon a DK – Gyurcsány Ferencnek váratlanul kihívója lett, aki rögvest be is szólt a pártvezetésnek

ATV.hu
Hirdetés

Egyre nagyobb hullámokat vet a Demokratikus Koalíció januári tisztújítása, miután Abd El Rahim Ali, a párt józsefvárosi elnöke és ifjúsági szervezetének elnökségi tagja bejelentette, hogy indul a pártelnöki posztért. A kihívó lépése meglepő, hiszen a DK jelenlegi vezetője, Gyurcsány Ferenc, a párt alapítója és ikonikus alakja, eddig megkérdőjelezhetetlen tekintéllyel bírt a pártban.

Hirdetés

„Az elmúlt időszak hirtelen szelei sajnos megzavarták a kapitányt és az egész vezetőséget. Zátonyra futtatták a hajónkat, teljesen tanácstalanok. Erőtlen a vezetésünk. A központi kommunikációs csapatunkat fizetés nélküli amatőrök leckéztetik” – magyarázta az egyiptomi felmenőkkel rendelkező ifjú politikus a mai posztjában. 

Ali, aki 2014-től tagja a pártnak, azt is hangsúlyozta, hogy az elmúlt két évben komoly eredményeket ért el Józsefvárosban: minden ötödik fiatal DK-tag a kerületi szervezeten keresztül csatlakozott a párthoz. Az elnöki pozícióért induló politikus bírálta a párt jelenlegi irányát, amely szerinte eltávolodott a szavazóktól, és egy „kényelmes, online fókuszú” közösséggé vált. Ali szerint a baloldal új életre keltésére van szükség, valódi terepmunkával és szorosabb kapcsolatépítéssel a választókkal.

„Lehet Ferivel menni a Minecraftba építgetni, meg lehet jönni feltámasztani a baloldalt”

 – mondta ironikusan, utalva Gyurcsány Ferenc fiatalos imázsépítési kísérleteire. ( A Demokratikus Koalíció elnöke november elején jelentette be, hogy Minecraft-szervert indít. A játékplatformot megrohanták a fiatalok, átmenetileg össze is dőlt. Gyurcsány szerint a közös játék közösségépítésre is alkalmas azzal a korosztállyal, amelyik úgy érzi, cserben hagyták.) 

Gyurcsány Ferenc egykori MSZP elnökként és volt miniszterelnökként 2009-ben alapította meg a Demokratikus Koalíciót, mint mozgalmat. A DK 2011-ben vált hivatalosan politikai párttá, miután Gyurcsány és több szocialista politikus kilépett az MSZP-ből. Az alapítók között szerepelt többek között Molnár Csaba, Vadai Ágnes, Arató Gergely, Varju László  és Niedermüller Péter, akik a párt meghatározó arcai azóta is.

Nem nagyon volt erre példa 

A párt az évek során Gyurcsány személyes vezetésére épült, és a baloldali ellenzék egyik meghatározó erejévé vált. Bár elvétve érte belső kritika az elnököt az elmúlt évtizedben, de Ali tűnik az elsőnek, aki nyíltan szembe szállt vele az elnöki székért és azt tervezi, hogy elindul a tisztújításon.

A Demokratikus Koalíció az elmúlt években jelentős szavazótábort épített ki, különösen a városi, értelmiségi rétegek körében. Ugyanakkor a pártot rendszeresen kritizálják azért, hogy nem képes megszólítani a fiatalabb generációkat és a vidéki szavazókat. Ali szerint a pártvezetés távolsága a választóktól hozzájárult a baloldal általános gyengüléséhez.  Gyurcsány Ferenc eddig nem reagált Ali bejelentésére. Az, hogy a párt hogyan kezeli a belső konfliktusokat, és képes-e megújulni, meghatározó lehet a magyar baloldal jövője szempontjából.

Abd El Rahim Ali kihívása egyértelmű üzenet: a Demokratikus Koalíción belül is vannak olyanok, akik radikális változást sürgetnek, és hajlandóak ezt akár a párt ikonikus vezetőjével szemben is képviselni. Januárban kiderül, hogy a párttagság milyen irányt választ – a jól ismert vezetőt vagy az új utakat kereső fiatal egyiptomi hátterű politikust.

A fotó a forrása a Józsefvárosi Újság.  

KIcsoda Abd El Rahim Ali? 

Abd El Rahim Ali, a Demokratikus Koalíció józsefvárosi elnöke. Félig egyiptomi származású, édesapja Egyiptomból érkezett Magyarországra a nyolcvanas évek végén, ahol egy esküvőn találkozott Abd édesanyjával. Újpalotán nőtt fel, a XV. kerület paneltelepein, ahol a helyi közösségi élet inspirálta politikai érdeklődését.

Gyermekkorában sportolt: kajakozott és kézilabdázott, de végül a tanulás és a közéleti szerepvállalás irányába fordult. Tanulmányait a Budapesti Gazdasági Egyetemen kezdte, majd egy évig a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanult, mielőtt a jogi karra váltott. Politikai pályája egy helyi demonstrációval kezdődött, amelyet a XV. kerületi költségvetés elfogadásáért szervezett.

A Demokratikus Koalícióhoz 2014-ben csatlakozott. Azt mondja, hogy a szociális érzékenysége és baloldali értékrendje miatt választotta a DK-t, amelyet nagymamája révén ismert meg. Országos kampányokban is részt vett, például Dobrev Klára kísérőjeként, valamint a DK TV gyártásvezetőjeként. 2023 áprilisban lett a DK józsefvárosi vezetője. A helyi szervezetet reformálni kívánja, hogy az országos szintű eredményekkel összhangban működjön. Abd elkötelezett a roma közösségek bevonása és a panelek közötti közösségi élet fejlesztése iránt. 

Frissítés : 

Jelenleg minden országos párttisztségre – ahogy az egy demokratikus pártban normális – többen adtak be jelentkezést. 

Ahogy azt október végi közleményünkben írtuk, a Demokratikus Koalíció 2025 elején tartja soron következő, rendes, kétévenkénti tisztújítását, mivel a hivatalban lévő vezetők mandátuma lejár. A tisztújítás a DK Alapszabálya szerint, ahogy korábban is, úgy most is három részből áll: a párt elnökét a párt teljes tagsága választja meg online pártszavazáson 2025 januárjában, ezt követően – várhatóan február 2-án – a DK Kongresszusán születik döntés a párt alelnökeiről, elnökségi tagjairól és más tisztségviselőiről, utoljára pedig, 2025 tavaszán a DK helyi választókerületi vezetőit, elnökségeit választják meg a választókerületi szervezetek.

Jelenleg az egyes pozíciókra – pártelnök, alelnökök, elnökségi tagok, etikai bizottsági elnök és tagok, felügyelő bizottsági elnök és tagok, stb – való jelentkezés zajlik. Attól, hogy valaki egy tisztségre jelentkezik vagy pályázik, még nem válik automatikusan jelöltté is, erről ugyanis a Jelölő Bizottság dönt. A Jelölő Bizottság a jelentkezések beérkezése után kikéri a tagság és a helyi szervezetek véleményét a jelentkezőkről, és végül azokat bocsájtja szavazásra a tagok és a Kongresszus felé, akik kellő támogatást kaptak a párt tagjai és szervezetei által. Jelenleg a folyamat legelején járunk, amikor még csak a jelentkezések vannak. A jelöltekről később születik döntés, ezt követően minden pozícióról a DK tagjai fognak szavazni a fent ismertetett módon.

Jelenleg minden országos párttisztségre – ahogy az egy demokratikus pártban normális – többen adtak be jelentkezést. 

DK Sajtóiroda 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek