Cikkünk frissül…
A háború közelségével kapcsolatosan Orbán Viktor kiemelte: „Ukrajna Magyarország szomszédja. […] Tehát most már nem arról van szó, hogy a magyar-ukrán határtól több mint ezer kilométerre egy hagyományos háború frontvonalának két oldalán gyürkőznek a felek, hanem olyan eszközöket vetnek be, amellyel könnyedén el lehet érni Ukrajna területén kívüli országokat is, persze elsősorban a szomszédokat.” A miniszterelnök szerint ez a helyzet közvetlen magyar érdekeket is érint, különösen a kárpátaljai magyar közösség szempontjából.
Orbán Viktor Donald Trump január 20-i beiktatására is utalt, amelytől a béke lehetőségét várja.
„Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk, már csak két hónap, és akkor hirtelen a hajnal be fog köszönteni, de addig ebben a korábbinál is sűrűbb sötétségben fogunk élni.”
Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi időszak a háború két legveszélyesebb hónapja lehet.
A miniszterelnök szerint a távozó amerikai adminisztráció az új elnökre nehezebb örökséget hagyhat, mint amilyen a választás pillanatában volt. Ennek kapcsán elmondta, hogy Magyarország továbbra is „a józan hang politikáját” képviseli, higgadtan és megfontoltan reagál a fejleményekre.
„Európa nem tudná folytatni a háborút”
Orbán Viktor szerint az amerikai kivonulás esetén Európa nem lenne képes folytatni Ukrajna támogatását. „Ha az amerikaiak kiszállnak az ukránok mögül, akkor Európa nincs abban a helyzetben, katonai értelemben, hogy a siker leghalványabb esélyével is támogathassa Ukrajnát.” A pénzügyi és gazdasági következményeket külön is kiemelte, amelyek még inkább szükségessé teszik az óvatosságot és a politikai megfontoltságot.
Az amerikai döntések európai hatásai
A miniszterelnök szerint az amerikai döntések gyakran azonnali hatást gyakorolnak az európai politikára. Példaként hozta fel a német kormány bukását, amely alig 24 órával az amerikai elnökválasztás eredményének ismertetése után történt. „Jól láthatóan ez a szuverenitás nem mindenkinek adatik meg,” mondta, utalva arra, hogy több nyugat-európai ország politikája szoros összefüggésben áll az amerikai irányvonallal.
Orbán Viktor beszélt azokról a nagy hatótávolságú amerikai fegyverekről, amelyeket az ukránok bevethetnek orosz területek ellen. „Ezek rendkívül bonyolult eszközök […], amelyeket kilőnek, és utána egy elektronikus rendszeren keresztül célra vezetnek, amihez a világ legfejlettebb technológiájára is szükség van. […] Erős az a feltételezés, szerintem meg is állja a helyét, hogy ezeket a rakétákat nem lehet amerikai személyzet közreműködése nélkül célba juttatni.” Ez a helyzet az orosz reakciókat is magyarázza, amelyek Orbán szerint „nem meglepő módon” voltak hevesek.
Nukleáris doktrína
Kiemelte, hogy az orosz nukleáris doktrína módosítása komoly figyelmeztetés. „Amikor az oroszok módosítják az atom nukleáris erejük bevetésére vonatkozó szabályokat, […] az nem egy kommunikációs fogás, az nem egy trükk, azt módosították, és annak lesznek következményei.”
Az orosz elnök televíziós üzenetét idézve elmondta, hogy Moszkva világossá tette: „amelyik ország ilyen eszközöket Ukrajnának ad, azokat az országokat célpontnak nyilvánítsák.” Orbán hangsúlyozta, hogy az orosz kijelentéseket komolyan kell venni. „Amikor ők mondanak valamit ebben az ügyben, azt úgy kell venni, ahogy mondják.”
A miniszterelnök szerint Európának el kell hagynia a „nyugat-európai kommunikációra épülő politika törvényeit,” és helyette a háborús logikának megfelelően, józan és körültekintő módon kell cselekednie. „Egyébként baj lesz.”
„Pimasz és cinikus döntés” – meghívja Netanjahut
Orbán Viktor az interjúban élesen bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését, amely elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre.
„Ez fölháborítóan pimasz, mondhatnám cinikus döntés, […] jogi köntösbe öltözve, de valójában politikai célokból.” A miniszterelnök szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság helytelenül járt el, amikor egy folyamatban lévő konfliktusba avatkozott bele, ami szerinte „olaj is lehet a tűzre.”
Orbán Viktor kifejtette, hogy a magyar kormány szembehelyezkedik az ICC döntésével.
„Én még a mai nap során meg is fogom hívni az izraeliek miniszterelnökét, Netanjahu urat egy magyarországi látogatásra, ahol […] garantálni fogom a számára, hogyha eljön, akkor a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletének semmilyen hatálya nem lesz Magyarországon.”
A miniszterelnök szerint Magyarország a meghívás során kizárólag az izraeli-magyar kapcsolatok minőségét és állapotát veszi figyelembe. Orbán biztosította Netanjahut arról, hogy Magyarországon „kellő biztonságban és érdemi tárgyalásokat tud folytatni.”