A magyar légtérvédelem megerősítését jelentette be szerda esti Facebook-ra feltöltött videójában a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf a védelmi tanács ülését követően adott tájékoztatást az intézkedésről, amit azzal indokolt, hogy az ukránok megkapták a nyugati engedélyeket, hogy Oroszország területét is támadhassák.
„Minden eshetőségre felkészülve elrendeltem az újonnan beszerzett légtérellenőrzési és légtérvédelmi eszközöknek – és a rájuk épített képességeknek – az északkeleti országrészbe történő telepítését. Ezekkel az eszközökkel képesek vagyunk növelni a légtérellenőrzés terén az észlelés pontosságát, és lerövidíthetjük a reagáláshoz szükséges időt” – fogalmazott.
Szekeres Imre szerint azonban üres propagandafogás az egész. A Bajnai-kormány honvédelmi minisztere szerint a magyarországi NATO-radarok miatt nincs sok értelme az intézkedésnek, Szekeres egyfajta látszatintézkedésnek tartja a lépést. A korábbi tárcavezető azt mondta híradónknak, hogy a légvédelem ilyen típusú átrendezése szakmailag szükségtelen.
„A föld-levegő rakéták azok nagyobb hatótávolságúak, semmiféle áttelepítésre nincs szükségük. Egyébként a kormány tehetne arról, hogy ne legyünk veszélyben, ha felfogná, hogy nekünk az a jó ha Ukrajna tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, mert akkor határaink nem lennének veszélyben” – fogalmazott.
Kerestük a Honvédelmi Minisztériumot, hogy az elrendelt intézkedés milyen változásokkal jár a légvédelemre nézve, és hogy mekkora állományt kellett mindehhez mozgósítani, de a tárca nem válaszolt.
Csütörtökön Oroszország ballisztikus rakéta kilövésével válaszolt arra, hogy Ukrajna megkapta a nyugati felhatalmazást orosz területek elleni rakétatámadásokra.
„Ez nyilván egy üzenet volt Ukrajnának, üzenet volt Ukrajna nyugati támogatóinak, hogy az orosz hadászati hordozórendszerek, ballisztikus rakéták működőképesek” – mondta Kaiser Ferenc híradónknak.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra hívta fel a figyelmet, hogy mindez az elrettentő taktika része az oroszok részéről. Az ilyen típusú rakéták ugyanis nem csupán néhány száz, hanem többezer kilométer megtételére képesek, vagyis a jelzés sokkal inkább az Egyesült Államoknak és Ukrajna nyugati támogatóinak szól.
„Az oroszok amikor arról beszélnek, hogy képesek nukleáris fegyverekkel elérni őket és csapást mérni rájuk, hogy ez a fenyegetés ez valós, áll mögötte hiteles, bizonyított képesség” – tette hozzá Kaiser, aki nem számít arra, hogy a háború tovább eszkalálódna, mivel úgy látja: az oroszok nagyobb eséllyel egyeznének ki Donald Trump megválasztott elnökkel, mint a jelenlegi Biden adminisztrációval.