László szerint a javaslat benyújtásának időzítése nem véletlen. Az éjfél előtt beadott 65 oldalas dokumentumot gyakorlatilag lehetetlen alaposan tanulmányozni a bizottsági ülések kezdetéig. „az albán rendszer az így működik: a társadalmi és a parlamenti vitákat gyűlöli, igyekszik elkerülni. A vita, mint olyan, nem az ő műfajuk, ezt minél inkább le kell rövidíteni” – mondta. A szakértő emlékeztetett arra, hogy a 2011-es választási törvényt is hasonló időzítéssel nyújtották be, és mára ez szinte „megszokottá” vált.
A javaslat egyik legfontosabb pontja Budapest választókerületi térképének átszabása. A főváros 18 egyéni választókerülete helyett csak 16 maradna, miközben Pest megyében új körzetek jönnének létre a növekvő népesség miatt. László rámutatott: ez várható volt, hiszen Budapestről sokan költöznek ki az agglomerációba. Ugyanakkor a határok meghúzása „szétszabdaló jellegű”, például a XI. kerület négy különböző választókerülethez fog tartozni, a belvárosi körzetek pedig egészen a XV. kerületig nyúlnak ki.
A szakértő szerint a kevesebb budapesti kerület nyilvánvalóan nem kedvez az ellenzéknek, amely itt a legerősebb. „Azt azért látni kell, hogyha az ellenzék itt tényleg választást akar nyerni, akkor akárhol is húzódnak a kerülethatárok, Budapesten nekik 16-ból 16-ot, vagy 17-ből 17-et mindenképpen hozniuk kell” – emlékeztetett László. A kerületi átszabások inkább akkor számítanak, ha az eredmények országosan vagy a fővárosban szorosak lennének.
„A kerületi térképnek akkor van hatása, hogyha szoros eredmény látható. (…) Elképzelhető, hogy országosan szoros lesz, és bizonyos megyékben ez átbillenthet majd akár Tisza előnyt Fidesz mandátummá. Vagy a fővárosban elképzelhető, hogyha szoros lenne Budapesten az az eredmény, akkor a kerülethatárok számítanának. (…) A Fidesz soha semmiről nem mond le, és jól látszik, hogy óriási energiát fektettek a budapesti kerület határokba is” – fogalmazott.
Felmerült annak lehetősége is, hogy a Fidesz 3%-ra csökkentené a bejutási küszöböt, ezzel bent tartva kisebb ellenzéki pártokat. László szerint ennek jelenleg nincs nyoma a javaslatban, de nem zárta ki, hogy később előkerülhet. Hozzátette: amíg nem tartanak vereségtől, a mostani rendszer megfelel a Fidesznek, de ha veszélyben éreznék magukat, elképzelhető akár a választási rendszer teljes átalakítása is.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)