- – Megint mennyire sunyi, aljas, szemét megoldás az, amivel itt találkozunk. És hiába mosolyognak, ez van.
- – Képviselő úr kérem, megfelelő hangnemben fogalmazzon!
- – Azt hiszem, ez most a megfelelő hangnem elnök úr!
Indulatos megszólalásokkal zajlott az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának keddi ülése, Pajtók Gábor képviselő előterjesztése átalakítja a választási körzethatárokat, és elfogadásával nem lesz szükség a lakcímkártya bemutatására a választáskor. Az ellenzéki képviselők bírálták a körzetek módosításának aránytalanságait, valamint az előterjesztés gyorsaságát.
„Óbuda-Békásmegyer és egyes Tolna megyei körzetek között nagyobb lesz a lakosságszám különbség, mint 15 százalék, akár lehet 20 százalék is. Hát ez akkor hogy orvosolja ezt a problémát? Úgyhogy ez egy nagy hazugság, amit önök itt most előadnak” – fogalmazott Szabó Tímea.
Ahogy a Párbeszéd képviselője is elmondta, míg Somogy vagy Tolna megyében az átlagtól jelentősen elmaradó lakosságszámú választókörzeteket érintetlenül hagyná a kormánypárt, addig az átlagon felüli lélekszámú körzeteket tovább növelnek. Ennek következménye, hogy egy képviselő megválasztásához több szavazóra van szükség Észak-Budán, mint vidéken.
„A Nemzeti Választási Iroda és Bizottság beszámolt a nyári választásoknak a sikeréről, eredményéről, problémairól és nehézségeiről, amik adódtak, és ezeket vetettük tulajdonképpen papírra. És úgy értékeltük, hogy ezeket tartotta a legkritikusabbnak és ezért ezt foglaltuk bele” – mondta el Vejkey Imre.
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő már az előző választási szabályokat is aránytalannak és igazságtalannak tartotta, közös ellenzéki fellépést sürget. „Alapvetően a legfontosabb, hogy az ellenzék mit fog tenni azért, hogy ne csak panaszkodjon ezek miatt a változások miatt, hanem tegyen is valamit. Mozgasson meg tömegeket. Tömegek nélkül sem a régi ellenzéki pártok, sem az új ellenzéki párt nem tud változtatásokat elérni” – mondta.
Az Igazságügyi Bizottságban hasonlóan váratlanul előterjesztették a kormánypártok az alaptörvény módosítását is. A javaslat szerint a legfőbb ügyész jövőbeni kiválasztásához nem lenne feltétel, hogy ügyészi szakmai tapasztalattal rendelkezzen a jelölt. A Fidesz-KDNP többségű bizottság mind a választási, mind az alaptörvény módosítását elfogadhatónak tartotta, azokról legkésőbb két hét múlva már szavazhat is az Országgyűlés.