A jövő évi költségvetés egy olyan, növekedésen alapuló többéves bérmegállapodás alapjait teszi le, amivel előre kiszámítható módon lehet elérni a 400 ezer forintos minimálbért és az egymillió forintos átlagbért – állítja Varga Mihály. A pénzügyminiszter elmondta azt is, hogy 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak jövőre, ami lehetővé teszi, hogy a bérek 2025-ben reálértéken is növekedjenek. Varga szerint a költségvetés alapja a gazdasági semlegesség.
Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Büttl Ferenc közgazdász elemezte a jövő évi terveket. A szakember főbb megállapításai:
- Azon kívül, hogy a költségvetési törvény bevezető részében használja a kormány a „gazdasági semlegesség” szóösszetételt, magában a törvényben ez sehol nem szerepel. „Ez egy ugyanolyan költségvetési törvénytervezet, mint amilyen az előző évi, vagy azt megelőző volt.”
- A gazdasági semlegesség fogalma közgazdasági szempontból nem értelmezhető: ez csak egy kommunikációs panel, amitől nem változik meg egyik minisztérium költségvetése sem, nem látszik egyik normatíván sem, nem befolyásolja, hogy mennyi szolidaritási adót kell az önkormányzatoknak befizetni.
- Számos hazai elemző, kutatóintézet és külföldi szakértők is úgy látják, ez egy optimista költségvetés. A 3,4 százalékra tervezett gazdasági növekedés nem lehetetlen, de „én úgy fogalmaznék, hogy kisebb a valószínűsége, hogy megvalósul.
- A kormány 397,5 forintos euró árfolyammal számol, pénzügyi szakemberek szerint a realitás a 400-410 forintos sáv lehet.
- Orbán Viktor szerint akkor lesz Magyarországon gazdasági növekedés, ha véget ér az ukrajnai háború. „Én nem látom azokat a gazdasági, közgazdasági összefüggéseket, melyek ezt bármilyen módon igazolnák.” Azt elmondhatjuk, hogy ha véget ér a háború, és eljön a tartós béke ideje, annak lehetnek pozitív hatásai, de ezek hosszútávú folyamatok.
- Az Oroszországgal szembeni szankciók esetleges feloldása sem jelentene közvetlen pozitív hatást a magyar gazdaság számára, ráadásul ennek rövid távon nincs is realitása.
- A magyar nem sok mindent tett annak érdekében, hogy egy majdani ukrajnai helyreállítási program keretében magyar vállalatok jelentős megrendelésekhez juthassanak.
- A földgáz ára az elmúlt fél évben nem sokat nem változott, és nincs messze a háború kitörése előtti ártól, tehát ezen területen sem várható jelentős árcsökkenés csak azért, mert létrejön egy tűzszüneti megállapodás.
- A 3 százalék körüli magyar GDP növekedés alapvetően akkor valósulhat meg, ha a német gazdaság magára talál.
- A magyar kormány mozgástere kicsi, az európai uniós források továbbra sem érkeznek az országba.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)