Becslések szerint csaknem másfél milliárd ember dohányzik a világon. Magyarországon minden harmadik felnőtt érintett, az elmúlt 20 évben 250 ezer honfitársunk vesztette el az életét a dohányzással kapcsolatos megbetegedések miatt. A fő halálokok: szív és érrendszeri megbetegedések, stroke, tüdőbetegség, szélsőséges esetben tüdőrák, melyek alapvetően összefüggésbe hozhatók a hagyományos, éghető dohánytermékekkel.
Azok számára, akik nem akarnak, vagy nem tudnak leszokni a dohányzásról, alternatívát jelenthetnek a hevítéses dohánytermékek, vagy az e-cigaretta, mert ezek – jelenlegi tudásunk szerint – kevésbé károsak a 900 fokon égő hagyományos cigarettához képest, mondta az ATV Start című műsorában Makai Gábor klinikai szakpszichológus.
Az ártalomcsökkentés terén Svédország jár az élen: a tervek szerint 2025-re Svédország füstmentessé válik, ami azt jelenti, hogy a lakosság kevesebb mint 5 százaléka fog hagyományos dohánytermékeket szívni.
Az alternatív dohánytermékekkel szemben is vannak jogos kritikák, hiszen a teljes ártalomcsökkentést a teljes leszokás jelenti. Ugyanakkor aki nikotint akar a szervezetébe juttatni, tegye a legkevésbé károsító módon – erről szól az egészségügyi világszervezet, a WHO kampánya. Az biztos, hogy a nikotin nem okoz tüdőrákot, jelentette ki a műsorban a szakpszichológus. Függőséget viszont okozhat, erre a nikotintapasz jelenthet megoldást.
Ugyanakkor sem a hevítéses dohánytermékek, sem az e-cigaretta, sem a nikotinpárna nem hozható összefüggésbe a leszokással – ezek a lehetőségek csak az ártalomcsökkenésről szólnak, hangsúlyozta Makai Gábor.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)