A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint szeptember végén a magyar háztartások pénzügyi eszközeinek értéke elérte a 106,19 ezer milliárd forintot. Ez az összeg nem tartalmazza az ingatlanokat és az ingóságokat, így tisztán a pénzügyi vagyon tekintetében is rekordszintet mutat. Ugyanakkor a harmadik negyedévben a lakossági megtakarítások mindössze 716,4 milliárd forinttal növekedtek, ami a második negyedév eredményének csupán egynegyede.
A Bank360.hu szakértője, Herman Bernadett két fő tényezőt emelt ki a megtakarítások mérséklődése kapcsán. Egyrészt a háztartások a nyári és kora őszi hónapokban többet költöttek fogyasztásra – például nyaralásokra és az iskolakezdéssel kapcsolatos kiadásokra –, ami csökkentette a félretehető összegeket. Másrészt az ingatlanpiaci fellendülés is szerepet játszott, mivel sokan megtakarításaikat lakásvásárlásra fordították, nem pedig pénzügyi eszközökbe, például állampapírokba vagy befektetési alapokba fektették.
A devizás befektetések népszerűsége tovább emelkedett: szeptember végére a külföldi bankokban elhelyezett lakossági betétek értéke meghaladta a 2000 milliárd forintot. Ezzel párhuzamosan a külföldi kötvények és befektetési alapok is rekordokat döntöttek, előbbi 800 milliárd, utóbbi pedig 2040 milliárd forintos állományt ért el. A magyarok már összesen 14 ezer milliárd forintot tartanak devizaalapú vagy külföldi befektetésekben.
A hazai bankok forintbetéteinek állománya ugyan még mindig jelentős, 10 654 milliárd forint, de a devizabetétek növekedése is figyelemre méltó: ez utóbbi 2273,5 milliárd forintot tett ki szeptember végén.
Az állampapír népszerűsége töretlen
A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, különösen a magyar állampapírok továbbra is kiemelt helyet foglalnak el a megtakarítások között. A harmadik negyedév végére 15 124 milliárd forintot tartottak ilyen eszközökben a háztartások, ebből 13 664,4 milliárd forint magyar állampapírokban kamatozott. A befektetési alapok iránt is erős maradt a kereslet, ezekben 12 632,2 milliárd forintot tart a lakosság.
Az öngondoskodás továbbra is visszafogott
A biztosítástechnikai tartalékok értéke 6336 milliárd forintos csúcsra emelkedett, de az új befizetések volumene alig érte el a 2023-as szintet. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások 2495 milliárd forintra nőttek, és egyre népszerűbbek az euró- és dolláralapú életbiztosítások is.
Miközben a háztartások nettó pénzügyi vagyona történelmi csúcsot, 90 355 milliárd forintot ért el, a lakossági hitelek állománya is megközelítette a 13,5 ezer milliárd forintot. A Bank360.hu szakértője szerint azonban a vagyoni helyzet javulása nem minden háztartást érintett egyformán: az MNB korábbi kutatásai szerint a pénzügyi vagyon kétharmada továbbra is a legtehetősebb 10 százalék kezében van, míg a lakosság szegényebbik 70 százaléka csupán a vagyon egyhatodával rendelkezik.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)