Kinek higgyen a választó, ha tudni szeretné, mekkora támogatottsággal rendelkezik kedvenc pártja, vagy éppen a riválisok? A kérdés nem egyszerű, hiszen sokan már a közvélemény kutató cégeknek sem hisznek, főleg, ha számukra nem tetsző eredményt látnak.
De ettől eltekintve, zavarba ejtő lehet olvasni, hogy miközben az egyik párt az egyik mérésben 46 százalékon áll, más intézetek ennél jóval kevesebbet, 37 százalékot mutatnak. Vagy, egy másik párt 3 százalékkal be sem jutna a parlamentbe, míg egy másik mérés szerint 8 százalékkal a harmadik erő lenne.
Az alábbiakban kilenc hazai kutatócég méréseinek átlagát mutatjuk meg a biztos szavazó pártválasztók körében. (Ez a halmaz modellezi a legpontosabban a valódi választás eredményét a listás szavazást tekintve.)
A mérések több mint egy hónapot fednek le, október 11. és november 18-a között publikálták őket. A kilenc cég: Závecz, Nézőpont, Medián, Századvég, 21 Kutatóközpont, Idea, Republikon, Publicus, Real Pr 93.
Méréseik átlaga alapján:
- Fidesz 40%
- Tisza 38 %
- Mi Hazánk 6 %
- DK 5%
A júniusi Európai parlamenti választáson a Fidesz 45 %-ot szerzett, a Tisza 30%-kal végzett, a Mi Hazánk 7, a DK (szövetégben az MSZP-vel és a P-vel) 8 %-ot kapott. A két kisebb párt tehát nagyjából ott tart, mint nyáron. A Tisza viszont jelentősen erősödött, míg a Fidesz a hibahatáron túl gyengült.
Erős vélemények
A Tisza jelentős növekedését mérő kutatókkal kapcsolatban több kormánypárti politikus is azt mondta, hogy vagy nem tudnak mérni, vagy tudatosan közölnek torz eredményeket a közvélemény befolyásolásának szándékával.
A kormány közeli cégekkel kapcsolatban viszont Török Gábor politikai elemző vélte úgy, hogy „nem engedheti meg magának a Fidesz, hogy a hozzá kötött közvélemény-kutatók Tisza-vezetést mutassanak ki.”