Az egyetem közleményében hangsúlyozta: megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát, és ennek szellemében minden tudományos munkát kizárólag annak minősége alapján ítél meg, függetlenül a szerző személyétől.
Az egyetem kiemelte: „Az ELTE vallja azt az intézményi alapelvet, hogy a különböző gondolkodású, vallású, politikai és ideológiai meggyőződésű egyetemi polgárok alkotnak független szakmai közösséget, amelyben nincsen helye a kirekesztésnek.”
Az ügy előzményei
Az ELTE jogi karán idén Orbán Balázs doktori disszertációja volt az egyetlen, amelynél a Tudományági Doktori Tanács nem egyhangú döntéssel engedélyezte a doktori eljárás megindítását. Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense korábban nyilvánosan kifogásolta, hogy Orbán Balázs az intézményben szerezzen PhD-fokozatot. Véleménye szerint az Orbán-kormány rendszeresen árt az egyetem autonómiájának és működésének – írta a Telex.
Az ELTE álláspontja
Az egyetem elhatárolódott minden olyan megnyilvánulástól, amely politikai vagy más alapon minősíti az egyetem polgárainak szakmai munkáját. A közlemény szerint:
- A kutatás és szakmai teljesítmény megítélésének kizárólag szakmai alapokon kell nyugodnia.
- Politikai alapon történő diszkriminációt vagy kirekesztést az ELTE elfogadhatatlannak tartja.
- Az egyetemet érintő szélsőséges vagy politikai alapon diszkrimináló kijelentések súlyos károkat okozhatnak az intézmény közösségének.
A közlemény egyértelművé tette, hogy az egyetem meg kívánja őrizni függetlenségét és a tudomány szabadságának alapelveit, és nem tűr el politikai indíttatású támadásokat, sem az intézmény, sem annak polgárai ellen.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)