A svájci külügyminisztérium sajtószolgálatának vezetője, Nicolas Bidault elmondta az Izvesztyijanak, hogy Svájc hagyományosan közvetítő szerepet vállal, amennyiben mindkét fél elfogadja ezt. Azonban az orosz fél részéről felmerülő kételyek a svájci semlegesség kapcsán rávilágítanak arra, hogy a lehetséges helyszín kiválasztása során politikai és biztonsági tényezőket is alaposan mérlegelni kell.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban a Valdaj Klub találkozóján kifejtette, hogy Oroszország nyitott az Egyesült Államokkal folytatandó teljes körű párbeszéd újbóli megkezdésére, de hangsúlyozta, hogy a kezdeményezésnek az Egyesült Államoktól kell érkeznie. Az Izvesztyija cikke kiemeli, hogy a tárgyalások helyszínének kiválasztásakor figyelembe kell venni azon országok nyíltan ellenséges hozzáállását is, amelyek nem támogatják Oroszországot.
Lehetséges alternatív helyszínek
A tárgyalások potenciális helyszínei között nemcsak Svájc, hanem Ázsia, Afrika és Dél-Amerika több országa is felmerült. Konstantin Szuhovjorkov, az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának programvezetője kizárta Magyarországot mint helyszínt, annak ellenére, hogy – ahogy a cikkben fogalmaznak – Orbán Viktor politikája mérsékeltnek tűnhet. Szuhovjorkov szerint Magyarország EU-tagsága akadályozná egy ilyen magas szintű találkozó lebonyolítását.
Az ázsiai régióból India, Vietnám, vagy akár egy afrikai ország, mint például Egyiptom vagy Dél-Afrika, jó eséllyel válhatna helyszínné. Brazília is szóba jöhet, különösen annak erős diplomáciai és logisztikai képességei miatt.
Biztonság és előkészületek
Igor Psenicsnij, amerikai ügyek szakértője hangsúlyozta, hogy egy elnöki szintű találkozó megszervezése előtt jelentős előkészítő munkára van szükség a külügyi szervek részéről. Kiemelte, hogy a biztonsági szempontok elsődlegesek, mivel nem minden barátságos ország rendelkezik a megfelelő kapacitásokkal egy ilyen jelentős esemény lebonyolítására és a biztonság garantálására.
A tárgyalások helyszínének kérdése továbbra is nyitott, azonban világosan látszik, hogy a választott ország semlegessége, diplomáciai tapasztalata és biztonsági infrastruktúrája kulcsfontosságú szerepet játszik a döntésben.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)