Szeptember elején még épp csak fellebbentette a kormányátalakítási terveit Orbán Viktor miniszterelnök a kötcsei polgári pikniken, és egyre valószínűbb, hogy megtalálta erre a megoldást. A miniszterelnök Kötcsén némi iróniával említette, hogy „sajnálatos” módon 2025 márciusában lejár Matolcsy György elnöki mandátuma a Magyar Nemzeti Bank élén. A jegybankelnökkel ugyanis megszaporodtak a kormány vitái az elmúlt években. Helyére egyik gazdasági miniszterét tervezi jelölni a kormánypárt, míg a másik megkapná az új csúcsminisztérium vezetését.
Végül kedden derült ki egy véletlen folytán, hogyan történhetnek a pozíciócserék. Lázár János építési és közlekedési miniszter az éves beszámolója során említette, hogy nem tudja még, hogy az új pénzügyminiszter is támogatni fogja-e minisztériumának igényeit. Ebből az következik, hogy Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszternek találhatnak új feladatot, a jegybank élén. Ami azt jelentheti, hogy a jövőben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter lehet a kormány gazdasági csúcsminisztere.
Bod Péter Ákos szerint noha voltak nézetkülönbségek a kormány és a jegybank között, főleg a gazdasági válság kezelésében, ez Varga Mihály érkezésével sem oldódna meg a jegybanktörvény miatt.
„A jegybanknak a valuta értékállósága az elsőrendű feladata, és persze a kormány gazdaságpolitikáját kell támogatnia, de mindaddig, amíg nem ütközik az első rendű céllal. A személyiségről azért lehet annyit tudni, hogy Varga Mihály, mint pénzügyi vezető, tapasztalt régi vezető alapvetően inkább az egyensúlyt képviselte azokkal szemben, akik a kormányban a lelkesebbek voltak, a dinamikusabbak és a növekedést szerették volna felpumpálni” – mondta a volt jegybankelnök.
A Híradónknak nyilatkozó szakértők szerint Varga Mihálynak jegybankelnökként is fékeznie kell majd a magyar állam túlköltekezését és a lakosság túlzott hitelfelvételét. Nagy Márton csúcsminiszteri terveivel kapcsolatban már kevésbé lehetnek nyugodtak a hazai gazdasági szereplők – mondja a GKI vezetője. „Hajlamos támogatásokkal nagyon rövidtávon felpörgetni a gazdaságot, aminek a hatása előbb utóbb nyilvánvalóan infláció lesz, de ez őt nem érdekli. Ezt meg is mondta, hogy szerinte egy feltörekvő gazdaságban nem a 3 százalék az inflációs cél, hanem az 5-6 százalék” – fogalmazott Molnár László.
Tekintettel arra, hogy a jegybank az infláció letörésével kell foglalkozzon, míg a kormány a gazdaság élénkítésén fáradozik az infláció dacára, a szakértők szerint borítékolható, hogy Varga Mihály és Nagy Márton az új pozícióikban nehezebben találja majd meg a közös hangot.