Itthon

Megvan a felelős? Kihallgatták a magyar katonanőknek súlyos sérülés okozó parancsnokot

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége és több katona előtt több alárendelt megsértésének vétsége gyanújával hallgatta ki az ügyészség 2024. október 17-én O. G.-t, a Magyar Honvédség vitéz Bertalan Árpád I. Különleges Műveleti Dandár törzszászlósát. 

katona
Hirdetés

A férfi volt a parancsnoka annak a 2022 októberében történt kiképzésnek, amelynek során két katonanő is súlyos sérülést szenvedett – írja a 24.hu a Szabad Európa alapján. Mint írják, a Szabad Európa megszerezte a tárgyalás jegyzőkönyvének néhány részlete. 

Ezek szerint az egyik beidézett tanú, akit Böröndi Gábor, a Honvéd Vezérkar főnöke kért fel a történtek kivizsgálására, például elmondta, hogy a katonanők az eset során férfiakra tervezett védőfelszerelést viseltek, de „a Magyar Honvédség nem végzett olyan vizsgálatot, ami arra vonatkozna, hogy a nők által viselt védőmellény a testalkatuk sajátosságainak megfelelően ugyanolyan védelmet nyújt-e”.

A tanú vallomása arra is rávilágított, hogy a szóban forgó kiképzést meg sem lehetett volna tartani, ugyanis „a kiképzendő állomány még nem állt készen ennek a feladatnak a végrehajtására”, ehhez ugyanis legalább 120 órán át viselniük kellett volna előtte a védőfelszerelést, de alig pár órán át hordták. Egy tömegkezelést, tömegoszlatást gyakoroltató kiképzésnek ugyanakkor része lehet, hogy a parancsnok bottal erősen megüti a katonát, páros lábbal megrúgja a katona maga előtt tartott pajzsát vagy „beleugrik a térdelő helyzetet felvett sorfalba”. A tanú itt megjegyezte, hogy pszichológusi vizsgálatra is küldte a kiképzést vezető törzszászlóst, és semmilyen, agresszióra utaló jelet nem találtak.

Az ügyész egyértelműen megkérdezte az egyik tanút, hogy a honvédségnél lezajlott vizsgálat kitért-e arra, hogy a kiképzést vezető törzszászlós azt mondta az egyik katonanőnek, B. Zs.-nek, hogy „ma még az enyém leszel”, amire a beidézett tanú nemmel válaszolt. Hozzátette, hogy

a kötelékszintű kiképzés során a kiképzők verbálisan viselkedhetnek agresszíven. Ez a kiképzés része, a mentálisstressz-tűrő képességet gyakoroltatják ezzel. Ez a verbális agresszió csak a kötelékben történő feladatok végrehajtása során megengedett, a gyakorlatok között vagy azokon kívül nem.

A tanú arról is beszélt, hogy a kiképzés során „a sértettek, a kiképzők és a parancsnoki állomány is követett el hibákat”.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek