Dobrev nyílt levélben kérte Magyar Pétert, a Tisza Párt vezetőjét, hogy pártja ne támogassa Várhelyi kinevezését, akiről úgy gondolja, hogy kizárólag Orbán Viktor érdekeit képviselte az elmúlt öt évben. A műsorban kiemelte, hogy az Európai Parlamentben általános egyetértés alakult ki Várhelyi Olivér kinevezésének megakadályozásáról. Elmondta, hogy az európai politikai erők – a szocialisták, a zöldek és a liberálisok – mind egyetértenek abban, hogy Várhelyi nem alkalmas a biztosi tisztségre, tekintve, hogy mandátuma alatt főként Orbán Viktor kormányát szolgálta. Ennek ellenére, ahogyan Dobrev fogalmazott:
„mindenki döbbenettel látta, hogy a meghallgatás után azt mondták a néppárti kollégák, hogy a Tisza képviselői arra kérték őket, hogy ne buktassák meg Várhelyi Olivért”.
A DK politikusa szerint Várhelyi uniós meghallgatása is kínos kudarcot hozott, hiszen ő az egyetlen jelölt, aki nem ment át az első fordulón, így egy második fordulóra kell „pótvizsgáznia”. Dobrev szerint ez a helyzet rávilágít Várhelyi alkalmatlanságára, és arra, hogy a Tisza Párt támogatása esetén ezzel csak az Orbán-kormány európai pozícióját erősítenék. „Szerintem kompromisszumot kötni és Várhelyit támogatni, az nem jó ellenzéki magatartás” – jelentette ki Dobrev.
Politikai botrányok vs. gazdasági nehézségek
A műsorvezető, Rónai Egon rákérdezett arra, hogy az aktuális politikai botrányok – különösen a hangfelvételek és szivárogtatások – mennyiben befolyásolják az ellenzéki munka hatékonyságát. „Nem szeretnék azzal foglalkozni, hogy mi jelenik meg a sajtóban (…) De ez már a legalja a politizálásnak, hogy az egyik oldal a hangfelvételeket közli a másik oldalról, és akkor a másik oldal a hangfelvételeket, miközben 410 fölé ment az euró, miközben ma kiderül, hogy Magyarországon a legdrágább az elektromos áram” – válaszolta. Dobrev kifejtette, hogy ezek a „folyosói pletykák” és hangfelvételek csak elterelik a figyelmet a valós problémákról, például az inflációról, a forint romlásáról és a megélhetési nehézségekről, amelyek közvetlen hatással vannak az emberek életére.
A DK politikusa azt is elmondta, meggyőződése, hogy a politikának ezekkel az érdemi kérdésekkel kellene foglalkoznia. „Nekem, mint ellenzéki politikusnak, az a dolgom, hogy felhívjam a figyelmet az olyan ügyekre, mint az Erasmus-ösztöndíjak veszélyeztetése, amelyek miatt 30 ezer magyar diák veszíthet külföldi tanulási lehetőséget” – tette hozzá.
Ellenállás az Orbán-kormánnyal szemben
Dobrev az Európai Parlament szerepére és a DK ellenzéki feladataira is kitért. Elmondta, hogy az ellenzéki politizálás két fontos területen hozhat valós eredményeket: Budapesten és az Európai Parlamentben. Az Európai Parlament döntései jelentősen gyengíthetik az Orbán-kormányt, és elősegíthetik a magyarországi hatalomváltást – vélekedett Dobrev. Hozzátette, hogy Várhelyi Olivér támogatása viszont éppen ellenkező hatással lenne, és erősítené az Orbán-kormányt Európában.
Ezért kértem Magyar Pétert és a Tisza Pártot is, hogy ne támogassák Várhelyit, mert egy ilyen döntés az Orbán-kormány érdekeit szolgálná – fogalmazott.
A beszélgetés során Dobrev rávilágított arra is, hogy a magyar parlamenti és európai parlamenti politikában egyértelmű ideológiai törésvonalak húzódnak. Szerinte a magyar jobboldalon a Fidesz, a Tisza Párt és a Mi Hazánk közös blokkot képeznek, akik az Európai Parlamentben is hasonló döntéseket hoznak, különösen olyan kérdésekben, mint az Ukrajna melletti kiállás vagy a jogállamisági mechanizmus alkalmazása.
Kitért a baloldali értékek képviseletének fontosságára, és arra, hogy a DK látja el ezt a feladatot Magyarországon. Úgy véli, hogy a kormányváltás csak akkor lehetséges, ha a baloldali választók, akik százezres tömeget képviselnek, megkapják a megfelelő képviseletet. „Mi a Demokratikus Koalícióban hiszünk abban, hogy Magyarországnak egy baloldali szociáldemokrata kormányra van szüksége. Nem tudjuk leváltani Orbán Viktort, ha a több százezer baloldali szavazót nem tudja senki megszólítani” – mondta Dobrev, és hozzátette: „Nem akarok abban az országban élni, ahol egy jobboldali kormánynak jobboldali ellenzéke van, és mindenki, aki másképp gondolkodik, annak csönd a neve”.