A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint az élelmiszerek ára tavaly december óta 4,5 százalékkal nőtt. Az infláció 3,2 százalékosra gyorsult egy év alatt.
Többet kell fizetniük az autósoknak, és jelentősen drágult a lakhatás is itthon.
Az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, a parkolás és a lakbér egy év alatt több mint 10 százalékkal drágult, a társasházi közös költség több mint 8 százalékkal, a szolgáltatások díjai összességében pedig 7,2 százalékkal nőttek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium nem aggódik, arról írnak, októberben is alacsony szinten maradt az infláció, az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően.
Az ING Bank elemzője arra számít, hogy a következő hónapokban növekedni fog a pénzromlás mértéke. „Több termékkör esetében is azzal számolhatunk, hogy áremelkedések lesznek. Elsősorban az élelmiszerek illetve az üzemanyagok ára is fölfelé mozdult el, és a forint árfolyama az is fölfelé menetel. Ezáltal az importált termékek drágulása is alapvetően felfelé tolhatja az inflációs rátát” – magyarázta Virovácz Péter.
Egy felméréséből az derül ki, hogy a magyarok közel fele kevesebbet tervez vásárolni a közelgő Black Friday leárazásai alkalmából, valamint a karácsonyi szezonban. A GKI szerint mindez arra utal, hogy nem pezseg a magyar gazdaság.
„A Black Fridayen jellemzően azért jellemzően drága dolgokat szoktak venni, hiszen az éri meg, annak van nagy árengedménye, ami arra is utal, hogy nem nagyon van pénz nagy dolgokra már azoknál se, akik online vásárolnak. Azért az online vásárlók a vásárlók krémje” – mondta Molnár László.
A GKI felmérése azt mutatja, hogy az emberek hónapról hónapra többnek érzékelik az inflációt, mint amit a Központi Statisztikai Hivatal mér.