Arra a kérdésre, hogy elbírja-e a magyar költségvetés azt a 21 pontot, amit Nagy Márton bejelentett, Büttl Ferenc közgazdász elmondta: a 21 pont közül nagyon sok olyan tétel van, amik nem a központi költségvetés zsebére megy. A bankok önként vállalt 5 százalék alatti THM szintén egy pontja ennek a 21 pontnak. “Tehát azért itt az, hogy 4000 milliárdot mozgat meg, az lehet, de ezt a 4000 milliárdot nem az állam birtokolja” – mondta.
A Varga Mihály által benyújtott tervekről azt mondta a szakember, hogy az a lényeges belőle, hogy milyen keretek közé helyezi az állam a jövő évi költségvetést, milyen gazdasági növekedéssel, mekkora éves inflációval számol, mekkora hiányt tervez, vagy éppen hogy milyen euróárfolyammal számolt, amikor elkészítette ezt a költségvetést. Az adás előtt fél órával nézte Büttl az euró árfolyamot, ami akkor 410 forint volt – “ehhez képest 2025-re a kormány 397,5 átlagos euróárfolyammal számol, ami nem lehetetlen, csak mondjuk a valószínűsége az azért nem túl nagy.”
Mint mondja: elmúltak azok az évek, amikor nagyobb biztonsággal lehetett tervezni. Az elmúlt éveket sokkal nagyobb bizonytalanság, sokkal több kockázat övezi, sokkal változékonyabb lett a világ, kiszámíthatatlanabb lett a világ.
A költségvetésen látszanak a közeledő választások, hogy próbálna osztogatni, hiszen a Tisza Párt nevében komoly kihívója lehet a Fidesznek, “de az is látszik, hogy félig üres a kamra” – mondta Büttl. Beszédesnek tartja például, hogy az egyik legnagyobb volumenű vállalás a családi adókedvezmény duplázása az két lépésben történő vállalás, és csak 2025 elejére ígéri azt, hogy teljes mértékben megtörténik a duplázás.
Ugyanígy gondolkozik a munkáshitelről is: ha nem lenne nehéz helyzetben a költségvetés, akkor nem 4 millió forint lenne az, amit kedvezményesen fel lehet venni.
Idén is másképpen alakultak a gazdasági folyamatok, mint ahogyan azt a kormány várta. Erre az évre például 4 százalékos növekedést vártak, míg a legutóbbi szám, amit az Európai Bizottságnak küldtek meg, már csak 0,8 százalékkal számol. A kiskereskedelmi adatok, a hazai fogyasztási gyengélkedés látszódik, nem kezdtek el többet fogyasztani a magyar háztartások, miközben a kormány azt várta, hogy igen. De a külső gazdasági környezet, főleg a német gazdaság teljesítése is elmaradt a magyar kormány várakozásaitól.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)