Karácsony Gergely elmondta, hogy a kormány legutóbbi, az önkormányzatok számára szervezett találkozója inkább „ítélethirdetés” volt, nem egyeztetés. Kifejtette, hogy a költségvetés rögzíti, hogy az önkormányzatok állami támogatása nominálisan szinte változatlan marad, így az infláció figyelembevételével tulajdonképpen csökken. Emellett a „szolidaritási hozzájárulás” nevű, saját bevételeiket sújtó központi elvonás mértéke 60 milliárd forinttal nő, amelynek felét Budapest fogja fizetni.
Egy új, Karácsony által „Hülye Járások Minisztériumához” hasonlított rendszer is életbe lép, amely a helyi adóbevételek újraosztását irányozza elő, átláthatatlan módszertannal. Az ilyen pénzek elosztása a főpolgármester szerint „Fidesz-közeli civil szervezetek” támogatását is szolgálhatja.
Karácsony hangsúlyozta, hogy Budapest reálértéken és nominálisan is kevesebb forrással fog rendelkezni a következő évben. „Arra kérek mindenkit, aki nyugdíjas, hogy képzelje el: nem csak kisebb mértékben nő a nyugdíja az inflációnál, hanem konkrétan csökken,” példálózott a főpolgármester.
„Megpróbáljuk az összes lehetséges eszközzel valahogy megvédeni a budapestieket ezektől a megszorításoktól. Eddig ez sikerült, de én nem tudom megígérni azt, hogy ez jövőre is sikerülni fog” – fogalmazott.
Az eddigi megszorítások eredményeképpen több városi céget egy holdingba vontak össze, leépítettek politikai és középvezetői állásokat, és megszüntették az igazgatótanácsokat. Karácsony szerint az új közgyűlési rendszer az átláthatóságot is segíti, és a képviselők közvetlenül ellenőrizhetik a városi cégek döntéseit. Azonban hangsúlyozta, hogy már nem maradt olyan terület, ahol további megtakarításokat lehetne eszközölni a budapestiek érdekeinek sérelme nélkül.
Karácsony elmondta, hogy a kormányzati elvonások mértéke miatt per folyik a magyar állammal. A főpolgármester felidézte, hogy az Alkotmánybíróság állásfoglalása szerint „az önkormányzat saját forrásaitól nem fosztható meg, és az elvonás nem foszthatja meg a várost attól a lehetőségtől, hogy biztosítsa a közszolgáltatásokat.” Karácsony reméli, hogy a bírósági döntés végül felső határt szab majd az elvonás mértékének, ami valamelyest javíthatja a főváros pénzügyi helyzetét.
Pozitív fejleményként említette, hogy a Diákváros projekt a jelek szerint megvalósul, de emlékeztetett, hogy a Fővárosi Önkormányzat eredetileg a 2019-es atlétikai világbajnokságra kötött megállapodás részeként támogatta ezt a kezdeményezést. A főpolgármester szerint „kínai érdekek” miatt hosszú ideig úgy tűnt, hogy a Fudan Egyetem projektje kerül előtérbe a Diákvárossal szemben, és a Fővárosi Önkormányzat tiltakozása volt szükséges ahhoz, hogy végül ismét a kollégiumi fejlesztés kapjon prioritást. Karácsony bírálta a Fudan-projektet, mondván, hogy „nem érti, miért kellett volna Budapest egyik legértékesebb fejlesztési területét kínai magánegyetem céljaira felajánlani.”
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)